Rekonstruisana zgrada predviđena za Muzej ćirilice u Bajinoj Bašti

Marijana Petrović аватар

Bajina Bašta je ove godine završila rekonstrukciju zgrade nekadašnje škole u Rači koja je sada predviđena za Muzej ćirilice. Turistička organizacija „Tara-Drina“ iz Bajine Bašte je danas saopštila da je završeno obnavljanje ove zgrade.

Rekonstrukcija zgrade obuhvatila je sve građevinske radove, poput podova, fasade, krova i stolarije. Također su zamenjene i vodovodne, kanalizacione i elektroinstalacije, uvedeno je grejanje, nabavljena je oprema za dojavu požara i zaštitu od istih.

Radovi su završeni u decembru, a većinu finansirao je Ministarstvo kulture Srbije kroz program „Gradovi u fokusu 2023“. Opštini Bajina Bašta je za projekat „Dom ćirilice“ opredeljeno 17 miliona dinara. Cilj ovog projekta je promocija ćiriličnog pisma i njegovo očuvanje.

Naravno, zgrada nekadašnje škole u Rači sada će biti atrakcija za turiste i meštane kao Muzej ćirilice. Ova rekonstrukcija i otvaranje Muzeja ćirilice imaće za cilj promociju i očuvanje srpske istorije i kulture, kao i podsticanje turizma u Bajinoj Bašti.

Muzej će, sigurni smo, biti ispunjen tradicionalnim artefaktima i dokumentima koji se odnose na istoriju i važnost ćiriličnog pisma. Ovo će biti ne samo mesto gde će se ljudi naučiti o ćirilici, već i gde će moći da vide praktičnu primenu ćiriličnog pisma kroz vreme.

Bajina Bašta i okolne oblasti već privlače turiste sa različitim interesovanjima, bilo da su zaljubljenici u prirodu, istoriju ili kulturu. Dodavanje Muzeja ćirilice u turističku ponudu ovog područja samo će obogatiti iskustvo turista i privući one koji su zainteresovani za takvu vrstu sadržaja.

U svetu koji je na putu globalizacije, važno je očuvanje tradicije i kulture, a ćirilično pismo je deo srpske baštine koji zaslužuje pažnju. Uvođenjem Muzeja ćirilice u Bajinoj Bašti, potvrđuje se posvećenost očuvanju srpske istorije i kulture, a također se stvara još jedna atrakcija za sve posetioce ovog prelepog područja.

Osim turističkih koristi, ovakav muzej također može imati i edukativnu korist za lokalno stanovništvo. Obrazovanje o značenju i upotrebi ćiriličnog pisma kroz vreme može pomoći u očuvanju kulturnog nasleđa i nacionalnog identiteta. Ovo je posebno važno u današnjem digitalnom dobu gde stariji oblici pisma polako padaju u zaborav.

Sama rekonstrukcija zgrade stare škole u Rači, koja je korištena za novu namenu kao Muzej ćirilice, također je primer obnove i očuvanja starih, istorijskih zgrada. Očuvanje starih zgrada pomaže u očuvanju priče i duha mesta, čime se čuva njegova autentičnost i šarm.

Uz sve ove koristi, otvaranje Muzeja ćirilice također će doprineti ekonomiji opštine Bajina Bašta kroz turizam. Novi sadržaji privlače posetioce, što povećava tražnju za smeštajem, hranom i ostalim uslugama. Rezultat toga može biti bolja ekonomska situacija za lokalno stanovništvo, kao i nova radna mesta.

Ukupno gledano, rekonstrukcija zgrade stare škole u Rači za Muzej ćirilice predstavlja korak ka očuvanju srpske kulture i istorije, unapređenju turizma, ekonomiji i obnovi starih zgrada. Ovo je doprinos očuvanju kulturne raznolikosti i bogatstva, te stvaranju dodatne vrednosti za lokalnu zajednicu.

Otvaranje Muzeja ćirilice će biti dodatni razlog da se poseti prelepa Bajina Bašta i uživa u prirodnom i kulturnom blagu ovog područja. Svi turisti koji posećuju ovo mesto imaće priliku da se upuste u srpsku istoriju i kulturu kroz značenje i upotrebu ćiriličnog pisma, čime će stvoriti nova, vredna iskustva i uspomene.

Marijana Petrović аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije