Rezolucije dođu i prođu, ostaće zapisano da su neki tražili ukidanje suvereniteta

Stefan Nikolić аватар

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić reagovala je na usvajanje rezolucije Evropskog parlamenta o Srbiji, istakavši da će „rezolucije doći i proći“, ali da će večno ostati zapisano da su političke stranke u Srbiji tražile ukidanje suvereniteta svoje zemlje. Njen komentar usledio je nakon obraćanja predstavnika „Srbije protiv nasilja“ na panelu u Evropskom parlamentu u Strazburu pre nego što je usvojena rezolucija EP.

Na istom panelu je poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović izjavio da je „dobra vest“ što je rezolucija usvojena, jer su se nadali takvom ishodu. Ova izjava izazvala je žustre reakcije u Srbiji, pri čemu je Ana Brnabić istakla da će se rezolucije usvajati i dalje, ali da će ostati zapisano da su političke stranke u Srbiji tražile ukidanje suvereniteta zemlje.

Rezolucija Evropskog parlamenta izazvala je podeljene reakcije u Srbiji, s obzirom na to da se odnosi na političke, ekonomske i društvo stanje u zemlji, ali i na odnose Srbije sa drugim državama. U rezoluciji se traži od Srbije da pojača napore u oblasti vladavine prava, borbe protiv korupcije, medijskih sloboda i zaštite civilnog društva. Takođe, ističe se važnost dijaloga sa Kosovom i susednim zemljama, kao i dalji proces evropskih integracija.

U Srbiji su političke stranke, nevladine organizacije i građani, izrazili različite stavove o usvajanju ovakve rezolucije. Dok je jedan deo podržao napore za unapređenje vladavine prava i borbu protiv korupcije, drugi su kritikovali rezoluciju smatrajući da se ne uzima u obzir napredak koji je Srbija već ostvarila u mnogim oblastima.

Ana Brnabić je istakla da će Srbija nastaviti svoj put ka evropskim integracijama, ali da neće dozvoliti da bude tretirana kao drugorazredna država. Ona je naglasila važnost dijaloga i saradnje sa zemljama regiona, ali je istovremeno upozorila da će Srbija štititi svoj suverenitet i interese, ne dozvoljavajući da bude ponižavana ili pod pritiskom.

Srbija je poslednjih godina ostvarila značajan napredak u brojnim oblastima, ali su problemi kao što su korupcija, nedostatak medijskih sloboda i nedovoljna zaštita ljudskih prava i dalje prisutni. Ovo je izazvalo reakcije Evropske unije i drugih međunarodnih aktera, koji insistiraju na daljim reformama i unapređenju stanja u Srbiji.

Uprkos različitim stavovima, većina političkih aktera u Srbiji se slaže da je evropski put Srbije najbolja opcija, ali istovremeno insistira na poštovanju nacionalnog suvereniteta i interesa zemlje. U svakom slučaju, usvajanje rezolucije EP pokazuje značaj i uticaj koji međunarodni faktori imaju na političku situaciju u Srbiji, čime se postavlja pitanje daljeg razvoja odnosa između Srbije i Evropske unije.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije