U Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta je u toku debata o političkoj situaciji u Srbiji nakon nedavnih izbora. Mnogi govornici su istakli i komentirali različite aspekte politike u Srbiji, ali i odnose Srbije sa drugim državama i međunarodnim organizacijama. Marko Markovec je istakao da je rezultate izbora spomenuo kratko, a veći deo govora posvetio odnosima Srbije sa Kinom i Rusijom, dijalogu Beograda i Prištine, Somaliji, Mozambiku i drugim temama.
Majkl Miler je ukazao na čekanje na finalni izveštaj ODIHR-a i istakao da je tehnički aspekt izbora spreman za otvaranje. Također je govorio i o prilagođavanju spoljne politike Srbije sa EU, te o dijalogu Beograda i Prištine. Žan-Lin Lakapel je naveo kako su rezultati izbora bili nesporni, ali da se rasprave o izborima često temelje na ideologiji, a ne na činjenicama. Također je istakao kako Priština pokazuje nameru da izazove nemire uvođenjem evra kao jedine monete na Kosovu i Metohiji.
Lakapel je također pohvalio proces izbora u Srbiji istakavši da je bilo 5.500 posmatrača, ali je također izrazio zabrinutost zbog namere da se uvede evro kao jedina valuta na Kosovu, što bi moglo podići tenzije. Tjeri Marijani je istakao kako se EU čini da sprovodi dvostruke mere, a da se Srbija i njeni izbori nerazumno kritikuju pre objavljivanja konačnog izveštaja.
Prema rečima Marijanija, izveštaj ODIHR-a je pokazao da su izbori u Srbiji protekli korektno uz 5.000 posmatrača, a da su ispoštovane temeljne slobode. Također je istakao kako se manipulišu rezultati izbora bez ikakvih osnova, te kako je poruka Srbima da se njihovi izbori osporavaju ako ne glasaju onako kako to želi EU.
U međuvremenu, lider pokreta Dosta je bilo Saša Radulović izjavio je da je potpisan Memorandum o saradnji i zajedničkom izlasku na predstojeće redovne lokalne izbore sa Narodnom strankom (NS), čiji je kandidat za lidera Vladimir Gajić nakon što je Vuk Jeremić podneo ostavku posle izbornog debakla.
Ove izjave i komentari govornika i političara pokazuju da su izbori i politička situacija u Srbiji i dalje tema široke rasprave kako u samoj Srbiji, tako i u međunarodnoj zajednici. Očigledno je da su i dalje prisutne različite političke i ideološke pozicije u vezi sa legitimnošću izbora, odnosima sa susednim državama i EU te drugim pitanjima koja utiču na političku situaciju u Srbiji.
Na kraju, važno je napomenuti da je politička situacija u Srbiji compleksna i da zahteva dalju pažnju i analizu kako u samoj Srbiji, tako i u međunarodnoj zajednici. Nadamo se da će se politički akteri uspeti da pronađu rešenja za aktualne političke izazove i da će se ostvariti napredak ka transparentnim i fer izborima, kao i stabilnoj političkoj situaciji u zemlji.