Francuski europarlamentarac Tjerti Marijani izrazio je svoju zabrinutost povodom nedavno održanih izbora u Srbiji i debata o tome u Evropskom parlamentu. On je istakao da je jasno ko je pobedio na izborima i da se čeka konačni izveštaj međunarodnih posmatrača. Marijani je kritikovao održavanje debate pre nego što se dobije konačni izveštaj, tvrdeći da to nije praksa ozbiljnog parlamenta. On je uporedio EP sa nevladinom organizacijom i izrazio sumnju da neki žele da organizuju revoluciju u Srbiji, navodeći da je potrebno mirno sarađivati sa vladom, a ne dovesti je u pitanje.
Marijani je rekao da su međunarodni posmatrači izjavili da su izbori u Srbiji protekli normalno, te da se još čeka konačni izveštaj. Kritikovao je izjavama svoje kolege u EP koji su izrazili zabrinutost zbog navodnih neregularnosti, ističući da većina njih nije bila tamo prilikom izbora. On je izrazio svoju zabrinutost povodom mogućnosti da neki žele da organizuju revoluciju u Srbiji, uporedivši situaciju sa događajima u Ukrajini pre 10 godina.
Pored toga, Marijani je istakao da je potrebno mirno sarađivati sa vladom u Srbiji nakon izbora, te da nije u redu dovesti izabrane vlasti u pitanje. Njegove izjave dolaze nakon što je Evropski parlament održao debatu o nedavno održanim izborima u Srbiji, a pre nego što je konačni izveštaj međunarodnih posmatrača objavljen.
Njegove reči su izazvale kontroverze i podelile mišljenja u Evropskom parlamentu, sa nekim političarima koji su podržali njegovu zabrinutost, dok su drugi tvrdili da je potrebno sačekati konačne izveštaje pre donošenja zaključaka o izborima u Srbiji.
Izbori u Srbiji održani su u decembru prošle godine, a međunarodni posmatrači su izrazili zadovoljstvo tokom glasanja. Konačni izveštaj o izborima se i dalje očekuje, a političke tenzije su porasle nakon što je Evropski parlament održao raspravu o tome bez konačnih informacija.
Odnosi između Srbije i Evropske unije su veoma bitni za dalji razvoj zemlje, te je važno da se odluke i zaključci donose na osnovu činjenica i konačnih izveštaja međunarodnih posmatrača, kako bi se izbegli nepotrebni konflikti i nesporazumi.
U međuvremenu, politička situacija u Srbiji se i dalje razvija, a očekuje se da će se reakcije i zaključci Evropskog parlamenta dodatno razmatrati nakon objavljivanja konačnih izveštaja. Važno je da se politički procesi odvijaju transparentno i u skladu sa demokratskim principima, kako bi se osigurala stabilnost i prosperitet zemlje.
Ova situacija ukazuje na složenost međunarodnih političkih odnosa i potrebu za pažljivim pristupom u donošenju odluka koje mogu imati dalekosežne posledice. Nadamo se da će se političke tenzije smiriti nakon što se dobiju konačni izveštaji o izborima u Srbiji i da će se fokus prebaciti na konstruktivnu saradnju i dijalog između svih zainteresovanih strana.