RIK odbacio više desetina prigovora koalicije Nacionalno okupljanje

Stefan Nikolić avatar

RIK je odbacila većinu prigovora koalicije „Milica Đurđević-Stamenkovski, Boško Obradović, Nacionalno okupljanje – Državotvorna snaga“. Prigovori su se odnosili na glasovanje u Zrenjaninu, a tvrdilo se da koverte nisu bile dovoljno zalepljene, da ne postoji zapisnik sa biračkog mesta, da je umesto glasača Zorana Aćimovića glasao neko drugi i slično. Međutim, RIK je odbacila sve prigovore jer su smatrali da nisu osnovani.

Također, koalicija je tražila poništavanje glasanja na nekoliko biračkih mesta zbog navodnih nepravilnosti, ali su njihovi prigovori također odbijeni. Na primer, tvrdili su da su glasači koristili mobilne telefone za fotografiranje listića dok su glasali, ali i ta primedba je odbačena od strane RIK-a.

Pored Zrenjanina, koalicija je iznela prigovore i za biračka mesta u Beočinu, Bečej, Obrenovcu, Krupnju, Šapcu i Kuli. Međutim, RIK je odbacio sve ove prigovore kao neosnovane, tvrdeći da nisu priložene dovoljne evidence koje bi podržale tvrdnje koalicije.

Ovaj potez RIK-a je izazvao kontroverzu u političkim krugovima, te su mnogi protivnici optužili RIK da nije adekvatno istražio prigovore koalicije. S druge strane, podržavaoci RIK-ovog poteza su isticali da su prigovori koalicije bili neosnovani i da je odluka bila ispravna.

U svakom slučaju, ovi događaji su izašli na videlo zbog toga što je politička situacija u Srbiji veoma napeta, a izbori su doneli mnogo kontroverzi, optužbi za prevaru i manipulaciju glasovima. Odluka RIK je samo dodatno podgrijala političku klimu, te se očekuje da će se o tome još dugo raspravljati u medijima, ali i u političkim krugovima.

U svakom slučaju, svi se slažu da je proces demokratskih izbora veoma važan za stabilnost države, te je apsolutno neophodno da se prigovori i nepravilnosti istraže do kraja, kako bi se izbori smatrali legitimnim. U protivnom, postoji opasnost da poverenje građana u demokratski proces bude narušeno, što može imati ozbiljne posledice po društvo u celini.

U zaključku, ovo je samo jedan od mnogih događaja koji su obeležili izborni proces u Srbiji, a koji govori o tome kako je politička situacija u zemlji napeta i puna kontroverzi. Svi se slažu da je proces demokratskih izbora veoma važan za stabilnost države, te je apsolutno neophodno da se prigovori i nepravilnosti istraže do kraja, kako bi se izbori smatrali legitimnim. U protivnom, postoji opasnost da poverenje građana u demokratski proces bude narušeno, što može imati ozbiljne posledice po društvo u celini.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije