Roditelji srednjoškolaca u Doboj slijepo vjeruju svojoj djeci i ne kontrolišu dovoljno sadržaje koje prate na internetu, pokazuju najnoviji podaci. Inspektor za visokotehnološki kriminalitet u Policijskoj upravi Doboj Ozrenko Đurić istaknuo je da je to alarmantan problem jer roditelji kasno saznaju šta djeca rade na internetu. Učenici Tehničke škole u Doboj su zbog toga dobili stroge opomene jer su pokušavali varati na kontrolnim radovima, slikati ih i prosleđivati prijateljima. Direktor te škole, Dragan Dostanić, pozvao je roditelje na odgovornost zbog nedovoljnog nadzora nad djecom na internetu.
Goran Stanković, otac troje djece od kojih je kćerka srednjoškolka, tvrdi da on i supruga postavljaju određena ograničenja korištenja interneta, ali ne koriste aplikacije za praćenje aktivnosti djece na internetu. Nastavnica njemačkog jezika Blanka Janjanin ističe da pokušava usmjeriti pažnju učenika s mobilnih telefona na samu nastavu.
Situacija je zabrinjavajuća jer roditelji nisu dovoljno svjesni aktivnosti svoje djece na internetu, posebno s obzirom na visokotehnološki kriminalitet koji može uključivati razne prekršaje putem mobilnih telefona. Đurić ističe da su roditelji prevaziđeni tehnološki od svoje djece i trebaju se educirati o načinima nadzora njihovih aktivnosti na internetu.
Tehnička škola u Doboj ima 368 učenika, a direktor Dostanić ističe da su svi prekršaji učinjeni putem interneta ili mobilnih telefona srećom bili sitni, poput varanja na kontrolnim radovima. Ipak, naglašava da je roditeljska odgovornost ključna jer maloljetna djeca s njihovim postupcima mogu učiniti ozbiljnije prekršaje.
Nadalje, nastavnici se trude prebaciti pažnju učenika s mobilnih telefona na nastavu te ističu da se pametne table koriste kao zamjena za telefone tijekom nastave. Učitelji reagiraju opomenama i uputama za isključivanje mobilnih telefona tijekom nastave, a učenici se obično ispričaju jer nisu znali da su telefoni uključeni.
Kako bi se riješio ovaj problem, potrebno je edukacija roditelja o korištenju aplikacija za praćenje aktivnosti djece na internetu te uspostava jasnih pravila korištenja interneta u školama. Važno je naglasiti da je odgovornost roditelja ključna u prevenciji visokotehnološkog kriminaliteta među maloljetnicima te praćenju sadržaja koje prate na internetu.
Ovaj problem ne smije se ignorirati te je potrebno poduzeti konkretne korake kako bi se smanjile negativne posljedice nedovoljnog nadzora nad aktivnostima djece na internetu. Opravdana briga roditelja treba biti ključna za podizanje svijesti o važnosti kontrole aktivnosti djece na internetu te uspostavi jasnih pravila korištenja interneta u školama.