Evropska unija nije postigla dogovor o 14. paketu sankcija Rusiji
Evropska unija nije danas postigla dogovor o 14. paketu sankcija Rusiji, nakon što je Nemačka izrazila rezervu zbog uticaja klauzule o podružnicama i partnerima iz trećih zemalja na nemačku privredu, rekle su evropske diplomate za Rojters. Zvaničnici 27 zemalja EU raspravljaju više od mesec dana o paketu sankcija koji uključuje zabranu pretovara ruskog tečnog prirodnog gasa i plan da operateri iz EU postanu odgovorni za sankcionisanje kršenja sankcija koje čine podružnice i partneri u trećim zemljama.
U okviru paketa sankcija, EU je takođe trebalo da zabrani ulazak brodova u luke koje doprinose ratnim naporima Rusije. Ambasadori EU trebalo je večeras da raspravljaju i odlučuju o tom pitanju, ali je tema sankcija povučena sa dnevnog reda sastanka u poslednjem trenutku. Sledeći sastanak ambasadora zakazan je za sredu. Mađarska izgleda bila spremna da prihvati 14. paket sankcija prema Rusiji, navodi britanska agencija.
Evropska unija ne može postići dogovor o paketu sankcija za Rusiju
Evropska unija nije uspjela postići dogovor o 14. paketu sankcija Rusiji, nakon što je Njemačka izrazila rezervu zbog utjecaja klauzule o podružnicama i partnerima iz trećih zemalja na njemačku privredu, rekli su europski diplomati za Rojters. Zvaničnici 27 zemalja EU raspravljaju više od mjesec dana o paketu sankcija koji uključuje zabranu pretovara ruskog tečnog prirodnog gasa i plan da operateri iz EU postanu odgovorni za sankcioniranje kršenja sankcija koje čine podružnice i partneri u trećim zemljama. U okviru paketa sankcija, EU je također trebala zabraniti dolazak brodova u luke koji doprinose ratnim naporima Rusije. Ambasadori EU trebali su večeras raspravljati i odlučiti o tom pitanju, ali je tema sankcija povučena s dnevnog reda sastanka u posljednji trenutak. Sljedeći sastanak ambasadora zakazan je za srijedu. Mađarska je navodno bila spremna prihvatiti 14. paket sankcija prema Rusiji, izvještava britanska agencija.
Izvori tijela EU rekli su da najnoviji paket uključuje dodatne mjere ograničenja za sva nova ulaganja ruskog državnog sektora u Europu, fokusa na razvoj kriptovaluta kao načinu zaobilaženja sadašnjih sankcija i potencijalnih uvođenja ograničenja na izvoz proizvoda iz trećih zemalja koja se koriste u strateški važnim sektorima. Zbog razlike u ekonomskim interesima među zemljama EU, nije postignut konsenzus o ovom paketu sankcija, rekli su ambasadori za Rojters.
Njemačka, koja je najveći potrošac ruskog plina u EU, izrazila je zabrinutost zbog mogućih posledica klauzule o podružnicama i partnerima iz trećih zemalja na svoju privredu. Očekuje se da će nemački operateri energetskih linija poput Uniper-a i Wirecard-a, koji imaju trećinsko vlasništvo u Nord Stream 2, biti pogođeni ovim mjerama. Nekoliko drugih članica EU, uključujući Francusku i Italiju, takođe je izrazilo rezerve zbog mogućih posledica ovog paketa sankcija na njihove ekonomske interese.
Rusija je izjavila da bi sankcije mogle dovesti do eskalacije napetosti između EU i Rusije, podsjećajući kako bi to moglo uticati na buduću saradnju u područjima kao što su trgovina i energetika. Glavna debata u vezi sa ovim paketom sankcija bila je oko zabrane pretovara ruskog tečnog prirodnog gasa, koju je Mađarska podržala kao korak u pravom pravcu.
Iako je EU zabranila nabavku novih sistema naftovoda iz Rusije i ograničila finansiranje ruskih naftovoda u svibnju, čelnici EU sada razmatraju dodatne mjere kako bi osujetili ruske napore da zaobiđu postojeće sankcije. Paket mjera također uključuje pooštravanje sankcija protiv ruskih tvrtki koje pomažu Putinov režim u vojnim operacijama u Siriji i Ukrajini.
Određene članice EU islamskih država izjavile su da ne smiju pristajati na osione stavove EU zbog potrebe za postizanjem jedinstva među članicama Unije. Očekuje se da će se debata o ovom paketu izmijeniti u narednim danima, s nadom da će se naći kompromis koji će zadovoljiti sve strane. Međutim, i dalje postoje nesuglasice o različitim ekonomskim interesima među zemljama EU, što otežava postizanje konačnog dogovora o sankcijama Rusiji.
U međuvremenu, ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da će Moskva uzvratiti ako EU uvede nove sankcije protiv Rusije, nazivajući ih „neprijateljskim potezima“. Putin je također rekao da će Rusija nastaviti razvijati svoju ekonomiju neovisno o vanjskim pritiscima, istaknuvši da će Rusija biti spremna suprotstaviti se svima koji pokušavaju ometati ruske interese. Ruski zvaničnici su također izrazili frustraciju zbog „jednostranih odluka“ EU i pozvali na dijalog i suradnju između EU i Rusije kako bi se riješili bilateralni sporovi.