Rudnik mrkog uglja „Štavalj“ proizvodi najkvalitetniji ugalj u okviru JP „Resavica“
Rudnik mrkog uglja „Štavalj“, nadomak Sjenice, proizvodi najkvalitetniji „ekološki ugalj“ na teritoriji Srbije, istaknuo je Mesko Turković, direktor rudnika. Uz niski postotak sumpora i 8-11% pepela, ovaj ugalj se smatra ekološkim gorivom, daleko ispred kvaliteta lignita na Kosovu, u Kolubari i Kostolcu. Trenutno je zaposleno 420 ljudi, ali postoji konstantan nedostatak radne snage. Ugalj se koristi za zagrijavanje gradova Zapadne Srbije, a cijena je stabilna već osam godina. Novi menadžment rudnika treba unijeti svježinu i ostvariti dalji napredak.
U okviru Javnog preduzeća za podzemnu eksploataciju uglja „Resavica“ posluje devet rudnika, a jedan od njih je rudnik mrkog uglja „Štavalj“ koji se nalazi nadomak Sjenice. Mesko Turković, direktor rudnika, ističe da prilikom analize kvaliteta mrkog uglja dolaze do zaključka da je rudnik „Štavalj“ proizvod najkvalitetniji „ekološki ugalj“ na teritoriji Srbije.
Turković ističe da je mrki ugalj „Štavalj“ daleko ispred kvaliteta lignita koji se nalazi na Kosovu, u Kolubari, Kostolcu. Glavni razlog za ovu tvrdnju je niski postotak sumpora – 0,1 odsto i 8-11 odsto pepela. On ističe da je ekološki ugalj zbog ovih karakteristika i navedenih razloga najispravniji izbor te da je zbog svoje visoke kvalitete znatno ispred drugih vrsta uglja.
Trenutno je u rudniku „Štavalj“ zaposleno 420 ljudi, ali Turković ističe da to nije dovoljno i da postoji konstantni nedostatak radne snage. Ugalj koji se proizvodi u ovom rudniku uglavnom se koristi za zagrijavanje gradova Zapadne Srbije, kao što su Čačak, Požega, Priboj, Bajina Bašta, Prijepolje, Užice. Zbog svoje energetske vrijednosti, cijena drva i uglja je stabilna već osam godina, pri čemu je tona uglja 6262 dinara, dok je cijena drveta 55 evra po metru kubnom.
Rudnik „Štavalj“ nedavno je dobio novi menadžment, a Turković ističe da se od njih očekuje da unesu svježinu u poslovanje i ostvare dalji napredak. Nakon što su rudnici iz sistema „Resavica“ bili devastirani posljednjih desetak godina, novi menadžment sa Sašom Spasićem na čelu ubrzano radi na popravljanju standarda rudara i svih drugih aspekata posla i uslova rada. Postoji obećanje da će biti ulaganja i proširenje kapaciteta kako bi se krenulo putem daljeg napretka.
S obzirom na sve navedeno, vjeruje se da će rudnik „Štavalj“ nastaviti sa svojom proizvodnjom ekološkog uglja najviše kvalitete te da će se uz ulaganja i proširenje kapaciteta nastaviti sa daljim rastom i razvojem.