Vladimir Putin je potpisao ukaz o održavanju međunarodnog muzičkog takmičenja pod nazivom Intervizija u Rusiji, nakon što je toj zemlji zabranjeno učešće na Evroviziji. Ova odluka dolazi u kontekstu trenutne političke situacije, a jedna ruska senatorka je izjavila da će Intervizija biti „prozor mogućnosti za promociju prave muzike, a ne, lažnih vrednosti koje su strane bilo kojoj normalnoj osobi“.
U emisiji Euronews Jutro, gostovali su producent Dejan Kukrić i kompozitor Marko Kon, koji su razgovarali o tome šta su prave, a šta lažne vrednosti u muzici. Kon je podsetio da Rusija vraća Interviziju, takmičenje koje je postojalo od 1965. do 1968. godine i zatim od 1977. do 1980. kao odgovor Istočnog bloka na Evroviziju. Ovaj festival je redovno održavan u Sopotu, Poljska, i učestvovale su zemlje Istočnog bloka, ali su se ponekad pridruživale i druge prijateljske zemlje poput Kube i Nigerije.
Kukrić je naglasio da je odluka Rusije da se vrati Interviziji rezultat trenutne političke klime. Rusija je, kako kaže, izbačena sa Eurosonga i suspendovana iz Evropske radiodifuzne unije, što je dovelo do toga da se okrenu alternativnom takmičenju. U prošlosti je Rusija na Evroviziji imala vrlo svetsku produkciju i učestvovala je sa velikim zvezdama, shvatajući tu platformu kao prozor u zapadni svet.
Prema Kukriću, bivše jugoslovenske republike, kao i Rusija, značajno su doprinele uspehu i rastu Evrovizije, donoseći novu muziku i kvalitetnu produkciju. On smatra da su ulaganja u produkciju bila ogromna, što je doprinelo uspehu tih izvođača. Kon je dodao da je Putin još pre rata u Ukrajini govorio o mogućnosti povratka Intervizije, što se sada ostvaruje.
Iako se smatra da je ovo populistički čin, Kon navodi da je ruski pristup pop muzici značajno drugačiji od zapadnjačkog. U Rusiji se organizuje veliki broj festivala koji se takmiče, ali se fokusiraju na izvođače, a ne na kompozicije. Ova situacija stvara sudar kultura, s obzirom na to da su različiti pristupi i vrednosti u muzičkoj produkciji prisutni.
Ipak, naši sagovornici su saglasni da Evrovizija nema alternativu. Kukrić ističe da je čak i u Americi pokušano da se napravi takmičenje koje bi ličilo na Evroviziju, ali to nije uspelo. On smatra da je Evrovizija jedinstvena televizijska produkcija sa bogatom tradicijom, koja privlači ogromnu pažnju gledalaca. Kon dodaje da se na Evroviziji dešavaju nevjerovatne stvari u produkcijskom smislu, a samo jedan događaj na svetu ima više kamera uključeno istovremeno od Evrovizije, a to je Super Bowl.
Kukrić i Kon su znatiželjni da vide kako će izgledati naredna Evrovizija, kao i najavljena Intervizija. Oni smatraju da bi Intervizija mogla trajati samo do trenutka kada Rusija ponovo bude mogla da učestvuje na Evroviziji. Tada bi se, kako veruju, Rusija vratila sa velikim ambicijama i brzo bi tražila pobedu.
U svetlu ovih događaja, može se primetiti da Intervizija predstavlja pokušaj Rusije da ponovo uspostavi svoj muzički identitet i poveže se sa svojom prošlošću, dok istovremeno pokušava da se distancira od zapadnih vrednosti koje su im trenutno strane. Kako se situacija razvija, biće zanimljivo pratiti kako će se ova nova platforma razvijati i kakav će uticaj imati na međunarodnu muzičku scenu.