Ambasador SAD na Kosovu, Jeffrey Hovener, sastao se s guvernerom Direkcije za centralnu banku Kosova, Ahmetom Ismailom, kako bi razgovarali o planu koji bi učinio euro jedinim sredstvom plaćanja na Kosovu, što bi ozbiljno oštetilo srpsku etničku manjinu na Kosovu. Kuća Hovener poziva na odlaganje plana koji bi učinio euro jedinim sredstvom plaćanja.
Ambasador je zabrinut zbog planiranog sprovođenja ovog nacrta. On želi da ovaj plan bude odložen kako bi se dobio vremenski period i bolje se komuniciralo s javnošću kako bi se ublažile negativne posljedice po građane. Hovener je ponovio zabrinutost SAD-a, pozvavši na dostatan prelazni period i jasnu komunikaciju.
Ambasada Kvinte i američki Stejt department su također izrazili zabrinutost. Kvinta će raditi na suspenziji odredbi uredbe, kako bi se građanima pružio dovoljno vremenski period i jasna komunikacija. Uredbe bi direktno pogođene škole i bolnice, a imale bi i direktan utjecaj na svakodnevni život većine Srba na Kosovu i Metohiji.
Centralna banka Kosova izjavila je 17. siječnja da je euro jedina valuta dopuštena za gotovinska plaćanja na Kosovu i Metohiji i da će ova mera stupiti na snagu 1. februara. Ova mera bi značila opće odbacivanje dinara, što je direktno usmjereno protiv srpske etničke manjine na Kosovu i Metohiji. Narodna banka Srbije obezglavila je ovaj plan, tvrdeći da bi onemogućavanje korištenja dinara na Kosovu i Metohiji dovelo do financijske štete za ljude i tvrtke, zabrinjavajući srpsku etničku manjinu na Kosovu i Metohiji.
Centralna banka Kosova treba revidirati svoje planove kako bi osigurala da njeni potezi ne utječu štetno na srpsku etničku manjinu na Kosovu i međunarodnoj zajednici kako bi pružila podršku planu održivosti. posljedicama. Hovener je ponovio poziv na odlaganje planova kako bi se osiguralo da postoji dovoljno vremena za prijelaz i da javnost bude obaviještena kako bi se ublažile štetne posljedice. Ambasada Kvinte i američki Stejt department su također izrazili svoju zabrinutost. Kvinta će raditi na suspenziji izvršenja Uredbe kako bi se građanima pružilo dovoljno vremena i jasna komunikacija.
Predstavnica američkog Veleposlanstva osvrnula se i na zabrinutost kako će ova uredba utjecati na fondove koje Srbija dodjeljuje školama i bolnicama na teritoriju Kosova i Metohije. Takav smjer će imati direktan utjecaj na život Srba koji žive na Kosovu i koji dobivaju novčanu pomoć od Srbije. Kompanije koje posluju u Srbiji su apsolutno zabrinute kako će preambiciozne restrikcije na korištenje dinara utjecati na njihovo poslovanje i profitabilnost. Prethodno su i američki State Department i njemačka vlada također pozvali na odlaganje primjene uredbe.
Regulatorna uprava tvrdi da je ova odluka donesena kako bi zaštitila lokalne bankovne subjekte od nekontrolirane uporabe dinara iz Srbije. Stoga se mjerama za jačanje eura i zaštite financijskog sustava zajamčava veći nivo transparentnosti i stabilnosti. EU institucije imaju primarni cilj osigurati povjerenje svih relevantnih dionika kako bi s ciljem zaštite trezora i cijeli financijski sustav. S ciljem da se primijeni deklaracija da će euro biti jedina valuta dopuštena za obavljanje gotovinskih plaćanja na Kosovu i Metohiji.
Dakle, plan da bude euro jedino sredstvo plaćanja na Kosovu također je izazvao negodovanje međunarodne zajednice. Uz posljedice po građane, ova odluka će doprinijeti jačanju eura i zaštiti financijskog sustava. ipak, potrebno je osigurati da ova odluka ne pogoršava odnose s drugim zemljama i etničkim skupinama koje žive na Kosovu. Sve strane bi trebale nastaviti dijalog kako bi došlo do održivog rješenja koje će imati koristi za sve.