Nakon hitne sednice Saveta bezbednosti UN, nižu se upozorenja Prištini zbog zabrane dinara na Kosovu i Metohiji. Američki specijalni izaslanik za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar, upozorio je kosovskog premijera Aljbina Kurtija da jednostrane odluke imaju posledice, ali je istakao podršku dijalogu Beograda i Prištine pod okriljem Evropske unije.
Sagovornici Euronews Srbija ističu da Zapadni pritisak na Prištinu zbog odluke o zabrani dinara na Kosovu, ali ne očekuju ozbiljne sankcije. Takođe, građani koji su se okupili na protestu u severnom delu Kosovske Mitrovice traže međunarodnu zajednicu da zabrani odluku Prištine o zabrani dinara, ističući da su Srbi na KiM obespravljeni i bez normalnih uslova za život.
Ambasador SAD u Srbiji, Kristofer Hil, takođe poziva na poboljšanje odnosa Beograda i Prištine i normalizaciju. Nekadašnji diplomata Zoran Milivojević smatra da su mogući pritisci na Kurtija i njegovu vladu, ali ne očekuje ozbiljne sankcije.
Milovan Drecun, doskorašnji predsednik Odbora za KiM Skupštine Srbije, ističe da mnogi ljudi na KiM neće moći da opstanu ako se ukine dinar, ali da je odgovor vodećih zapadnih država bio da Kurti ima pravo da donosi ovakve odluke. Ipak, ističe da sednica Saveta bezbednosti UN menja politički kontekst i da zapadni centri nisu zadovoljni politikom koju sprovodi Kurti.
Direktor Centra za regionalizam, Aleksandar Popov, ističe da se očekuju pregovori iza zatvorenih vrata i da je Zapad upozorio Kurtija da postoje crvene linije koje ne bi trebalo da pređe. Ističe da je ova odluka o zabrani dinara ugrozila opstanak određenih kategorija stanovništva na Kosovu.
Uprkos upozorenjima i pritiscima, ostaje da se vidi kako će se situacija dalje razvijati i da li će se pronaći rešenje kroz dijalog.