Vašington/Banjaluka – U današnjem saopštenju Kancelarije za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) objavljeno je da su uvedene sankcije Branislavu Okuki, Jeleni Pajić Baštinac i Srebrenki Golić zbog organizovanja i obeležavanja Dana Republike Srpske 9. januara ove godine, što je, prema OFAC-u, ugrozilo mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini.
U saopštenju se navodi da su navedene osobe pomogle predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u naporima da podriva Dejtonski mirovni sporazum, autoritet Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika. Branislav Okuka, savetnik predsednika Republike Srpske, optužen je da je bio ključan u organizaciji Dana Republike Srpske i povećanju broja posetilaca proslava, kao i da je bio organizator protesta pod nazivom „Granica postoji“.
Navedene sankcije su deo šireg napora američke administracije da se osujete napori koji podrivaju mirovne sporazume u BiH i stabilnost regiona. Predsednik Dodik odavno je u sukobu sa centralnim vlastima u Sarajevu, a njegovi separatistički potezi su nailazili na osudu međunarodne zajednice. Uvođenje ovih sankcija ima za cilj da se Dodiku i njegovim saradnicima stavi do znanja da njihove aktivnosti nisu prihvatljive i mogu imati ozbiljne posledice.
OFAC je precizirao da se ova odluka ne odnosi samo na navedene osobe, već da će se sankcije proširiti i na sve one pojedince ili entitete koji budu podržavali ili sprovodili slične aktivnosti. Ovakav potez Sjedinjenih Američkih Država može imati širu političku i ekonomsku težinu, jer će osobe koje su pod sankcijama biti izolovane i teže će moći poslovati sa američkim kompanijama ili finansijskim institucijama.
Ova vest je izazvala burne reakcije u Republici Srpskoj, gde su zvaničnici osudili postupak OFAC-a kao mešanje u unutrašnje poslove BiH. Branislav Okuka je izjavio da je nevin i da će se boriti protiv ovih neosnovanih optužbi, dok je predsednik Dodik najavio protivmere i rekao da će odgovoriti na ovaj potez američke administracije.
Sankcije izrečene Okuki, Pajić Baštinac i Golić su snažna poruka međunarodne zajednice da neće tolerisati pokušaje destabilizacije BiH i da će preduzeti mere protiv onih koji podrivaju mirovne procese i institucije u zemlji. Dodik i njegovi saradnici su već godinama na meti kritika zbog svojih separatističkih težnji i politika koje doprinose podelama u BiH.
Očekuje se da će ova odluka OFAC-a imati dugoročne posledice po političku situaciju u BiH, jer će predstavljati dodatni pritisak na Dodika i njegove pristalice da preispitaju svoje stavove i delovanje. Međunarodna zajednica već duže vreme traži rešenje za političke probleme u BiH, a ove sankcije mogu biti korak ka postizanju kompromisa i stabilizaciji situacije.
Sa druge strane, očekuje se i reakcija Rusije i drugih zemalja koje podržavaju Republiku Srpsku i njenog lidera Dodika. Rusija je već izrazila nezadovoljstvo zbog ovih sankcija i navela da će podržati Dodika u njegovoj borbi protiv međunarodnog pritiska.
U međuvremenu, reakcije građana BiH su podeljene, sa nekim podrškom odluci američke administracije da se stavi do znanja da destabilizacija zemlje nije prihvatljiva, dok drugi smatraju da su sankcije kontraproduktivne i da će samo pogoršati političku situaciju u zemlji.
Konačan ishod ovog spora između američke administracije i Dodika ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – ove sankcije će imati dalekosežne posledice na političku situaciju u BiH i odnos sa međunarodnom zajednicom. Svi akteri u ovoj priči će morati da prilagode svoje politike i delovanje u skladu sa novim okolnostima, a BiH se može suočiti sa novim izazovima u pogledu očuvanja mira, stabilnosti i međunarodnog ugleda.