U posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Dragan Trikić, vlasnik poljoprivrednog gazdinstva „Dragan Trikić“ iz Vršca, saslušan je zajedno sa još 15 osumnjičenih. Sumnja se da su u grupi počinili razna poreska krivična dela koja su oštetila budžet Republike Srbije za više od 218 miliona dinara, a zatim su pokušali da prikriju nezakonito poreklo novca koji su stekli.
Osim Trikića, saslušani su i Aleksandar N, Zorica N, Milica T, Milana T, Milan T, Sandra I. N, Gordana V, Jelena K, Marko K, Zoran S, Rosica T, Živanka V, Marija M, Goran R. i Gizela V. Takođe, protiv još 53 vlasnika poljoprivrednih gazdinstava biće podnete krivične prijave u redovnom postupku.
S obzirom na ozbiljnost optužbi, tužilaštvo je predložilo da se protiv 15 osumnjičenih odredi pritvor kako ne bi uticali na svedoke ili ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu. U naredbi o sprovođenju istrage, osumnjičenima se stavljaju na teret krivična dela kao što su udruživanje radi vršenja krivičnih dela, pranje novca i poreska prevara vezana za porez na dodatu vrednost.
Glavni javni tužilac VJT u Beogradu, Nenad Stefanović, najavio je da će tužilaštvo sprovesti i finansijsku istragu protiv osumnjičenih i povezanih lica. Postoje osnovi sumnje da je Trikić, od 1. januara 2020. do 30. septembra 2024. godine, osmislio plan za vršenje krivičnih dela uz pomoć ostalih osumnjičenih, koji su nosioci malih poljoprivrednih gazdinstava koja nisu obveznici PDV-a. Njihova dela su uključivala prodaju poljoprivrednih proizvoda kao što su pšenica, kukuruz, uljana repica, merkantilna soja i suncokret, čime su umanjili poresku obavezu PDV-a sa 15% na 8%.
Trikić je sumnjivo koristio 66 poljoprivrednih gazdinstava koja su bila van sistema PDV-a, a kojima je fakticki upravljao on ili članovi njegovog domaćinstva. Na njegov nalog, osumnjičeni su izdavali lažne otkupne listove, predstavljajući svoja gazdinstva kao prodavce proizvoda koje su faktički preuzimali iz skladišta Trikića. Živanka V, zaposlena kod Trikića, pomagala je u potpisivanju otpremnica, svesna da potpisuje neistinite informacije.
Imovina koju su osumnjičeni pribavili kriminalnim delovanjem prenosila se na Dragana Trikića, koji je tako sticanu imovinu držao i prosleđivao članovima svoje porodice. Takođe, ulagao je u kupovinu različitih nepokretnosti, svesno znajući da imovina potiče iz kriminalne delatnosti, čime je pokušavao da prikrije nezakonito poreklo.
Ova akcija je deo šireg napora tužilaštva da se suprotstavi korupciji i poreskim prevarama u Srbiji. U poslednjih nekoliko godina, borba protiv korupcije postala je prioritet za vlasti, ali će se pokazati koliko će ovaj slučaj uticati na dalju borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije u zemlji. Tužilaštvo se nada da će ovim slučajem poslati jasnu poruku da se nepravde neće tolerisati i da će svi koji se bave nezakonitim aktivnostima snositi posledice.
Iako su neki od osumnjičenih izneli svoju odbranu, većina njih je iskoristila pravo na ćutanje. Očekuje se da će dalja istraga doneti još informacija o ovom slučaju i o mogućim povezanostima s drugim kriminalnim delima.
Ova situacija ukazuje na potrebu za većom transparentnošću i nadzorom u sektoru poljoprivrede, kako bi se sprečile slične prevare u budućnosti. Stručnjaci smatraju da je neophodno unaprediti sistem poreskog nadzora i kontrola kako bi se osiguralo da se sredstva iz budžeta koriste na pravi način i da se spreči dalja šteta po javne finansije.