Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas nakon sastanka u Bakincima pored Laktaša s predstavnicima stranaka „Trojke“ i HDZ BiH da je sastanak bio konstruktivan i da je postignut napredak u vezi s izbornim zakonom.
„Kad postoji volja, postoji i način da od naroda izabrani lideri razgovaraju i odlučuju. Današnji sastanak sa partnerima iz vlasti s nivoa BiH je bio konstruktivan, što nas dovodi u poziciju da dogovor o Izbornom zakonu finaliziramo tokom februara“, napisao je Dodik na društvenoj mreži X.
Iz njegove stranke SNSD poručili su da je na sastanku „postignut važan iskorak o ključnim pitanjima na evropskom putu BiH“.
Na sastanku su također prisustvovali predstavnici stranaka „Trojka“ – SDA, SBB i DF, te čelni ljudi HDZ-a BiH. Razgovaralo se o pitanjima vezanim za unapređenje izbornog zakonodavstva i aktivnosti koje vode poboljšanju izbornih uslova.
Dok su Dodik i njegovi saradnici optimistični oko postizanja dogovora o izbornom zakonu, lideri HDZ BiH i „Trojke“ su s obzirom na ranija neslaganja, bili oprezniji u svojim izjavama. Međutim, svi su se složili da je sastanak bio koristan i da se napredak postigao u pregovorima.
Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske 10. februara će biti presudna za postizanje konačnog dogovora o izbornom zakonu. Tada će biti donesena odluka o tome da li će se dijalog nastaviti ili će se strane ponovno suočiti sa nesuglasicama. Ako postignut dogovor bude pozitivno ocijenjen od strane svih strana, to bi značilo da bi izborni zakon trebao biti konačno usvojen do kraja mjeseca.
Izborni zakon je jedno od ključnih pitanja u Bosni i Hercegovini. Razlike u mišljenjima o ovom pitanju između etničkih grupa i političkih stranaka dovele su do političke paralize i nesuglasica. Postizanje dogovora o izbornom zakonu bio bi značajan korak naprijed ka stabilnosti i unapređenju demokratskih procesa u zemlji.
Ovo nije prvi put da se politički lideri susreću u pokušaju postizanja dogovora o izbornim reformama. Prošle godine, pregovori su propali zbog neslaganja oko ključnih tačaka izbornog zakona, uključujući izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine kojim se traži da stranci koja predstavlja tako zvanu akcedentnu narodnost ne mora nužno biti iz te narodnosti, kao i izmjene Izbornog zakona BiH kojim se traži značajno povećanje izbornih kvota.
Stabilnost i prosperitet Bosne i Hercegovine su od strateškog interesa za cijelu regiju. Zbog toga su sve države zapadnog Balkana, strane uključene u izborni proces u Bosni i Hercegovini, snažno podržale napore lidera za postizanjem dogovora o izbornim reformama.
Izborni zakon je prijeko potreban kako bi se osiguralo fer i slobodne izbore koji će rezultirati demokratski izabranom vladom. To bi stvorilo povoljno okruženje za privlačenje stranih investicija i unaprijedilo bi integraciju zemlje u evroatlantske strukture.
Nakon sastanka u Bakincima, lideri političkih stranaka su izrazili nadu da će postići dogovor o izbornom zakonu, a svi su se složili da su dijalog i konstruktivni pregovori ključni za postizanje dogovora o ovoj ključnoj reformi. U najnovijem pokušaju postizanja dogovora o izbornom zakonu, lideri političkih stranaka su pokazali spremnost da prevaziđu političke razlike i rade u interesu stabilnosti i prosperiteta Bosne i Hercegovine. Ako se konačno uspije postići dogovor o izbornom zakonu to bi bio značajan korak naprijed za demokratske procese u zemlji.