Savez za rekreaciju i fitnes Srbije potpisao je ugovor o saradnji sa Privrednom komorom Srbije kako bi se zajedničkim snagama ojačao privredni potencijal sporta i rekreacije u našoj zemlji. Ovaj sporazum je deo šire strategije Privredne komore Srbije, a prvi veliki korak u tom pravcu bila je inicijativa za formiranje prve srpske Olimpijske kuće u Parizu. Ova kuća nije bila samo mesto okupljanja sportista i promocije kulture i tradicije, već i platforma za povezivanje domaće privrede sa međunarodnim tržištem.
Ugovor su potpisali Mihajlo Vesović, zamenik predsednika Privredne komore Srbije, i Nebojša Stojanoski, predsednik Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije. Tom prilikom istaknuta je ogromna mogućnost za rast fitnes industrije u Srbiji, kao i želja da se stvore bolji uslovi za njeno poslovanje. Vesović je naglasio da fitnes sektor obuhvata skoro 100 kompanija koje se bave različitim aspektima industrije, od vlasnika fitnes usluga do proizvođača sportske opreme i suplemenata, kao i digitalnih tehnologija koje su neizostavne u ovoj oblasti.
On je dodao da Privredna komora želi da podstakne kompanije da kroz društveno-odgovorne aktivnosti podržavaju svoje zaposlene u bavljenju sportom, kao i ulaganje u lokalne sportske klubove i terene. Vesović je istakao da je trenutak idealan za razmatranje ove teme, jer fitnes industrija u Srbiji ostvaruje obrt od oko 300 miliona evra godišnje, što je značajan doprinos privredi.
Nebojša Stojanoski izrazio je zahvalnost na uspostavljenoj saradnji i istakao da Savez za rekreaciju i fitnes Srbije više ne može biti smatran mladom organizacijom, pošto sledeće godine proslavlja 20 godina postojanja. On je naglasio da je od 2006. godine, kada su postavljeni ključni ciljevi, Savez prepoznat od strane Ministarstva sporta kao granski savez. Danas imaju preko 400 klubova širom Srbije i cilj im je uključiti sve kategorije populacije u organizovane programe vežbanja.
Miloš Bunić, generalni sekretar Saveza, naglasio je da je potpisivanje ovog sporazuma veliki korak za fitnes zajednicu u Srbiji i da otvara novo poglavlje u razvoju. Prema njegovim rečima, fitnes je najrasprostranjenija rekreativna aktivnost na svetu, a redovno vežbanje smanjuje rizik od raznih hroničnih bolesti. Takođe, industrija fitnesa u Evropi godišnje generiše promet od blizu 32 milijarde evra, što ukazuje na njen ekonomski značaj.
Ovim sporazumom formiraće se i Sekcija za fitness Privredne komore Srbije, koja će imati za cilj promociju srpskog fitnes sektora na međunarodnom tržištu, edukaciju i razvoj ljudskih resursa u fitnes industriji, kao i podizanje svesti o značaju fitnesa za javno zdravlje i ekonomiju. Planira se i pokretanje kampanja za povećanje broja vežbača u Srbiji.
Stojanoski je istakao da je međunarodna saradnja veoma važna i da su u proteklih 15 godina organizovali Međunarodni fitnes kongres, na kojem se okupljaju stručnjaci iz celog sveta kako bi razmenjivali znanja i iskustva. Ovaj kongres je prilika da se dodatno promoviše fitnes kultura u Srbiji i da se razvije saradnja sa inostranstvom.
U zaključku, potpisivanje ovog sporazuma ne samo da je značajan korak za sport i rekreaciju u Srbiji, već i za celokupnu privredu. Očekuje se da će ovo partnerstvo doneti brojne benefite, kako za sektor fitnesa, tako i za zdravlje građana, čime će se doprineti kvalitetu života u našoj zemlji.