Senzori nove generacije mere promene u životnoj sredini

Stefan Nikolić аватар

Novi kvantni senzori koji su trenutno u razvoju u Kaliforniji mogli bi revolucionizirati način na koji se otkrivaju promene u životnoj sredini. Ovi visoko osetljivi senzori, razvijeni od strane istraživača na Univerzitetu Kalifornija, omogućavaju brže i preciznije merenje onoga što se dešava u vazduhu ili vodi.

Profesorka Prineha Narang ističe da su ovi senzori od suštinskog značaja za donošenje odluka koje se odnose na ljudsko zdravlje, jer mogu detektovati rane pokazatelje većih problema. Istraživač Serhio Karbaho fokusira dva ultra precizna laserska zraka na molekul, očitavajući njegove kvantne karakteristike i stvarajući tako jedinstveni potpis ili otisak prsta, kako ga on naziva.

Zahvaljujući kvantnoj povezanosti, ovi senzori će biti sposobni da izmere nešto što je udaljeno kilometrima. Na primer, kada se smog kanadskih požara spustio na Njujork prošlog leta, istraživači su mogli da predvide u kojim delovima grada će dim ostati i koliko dugo, čak do specifičnih zagađivača. Naučnik Denis Kim ističe da ovo predstavlja samo početak, te da će ovi senzori moći da detektuju promene u magnetnim poljima, što bi moglo da pomogne u predviđanju zemljotresa.

U narednih deset godina, istraživači očekuju da će ovi novi senzori naći širu primenu u nauci o klimatskim promenama. Ovi senzori će omogućiti brže i preciznije merenje atmosferskih promena, te će biti od velike važnosti u praćenju i predviđanju mogućih ekoloških i klimatskih katastrofa. Očekuje se da će ovi senzori biti od velike koristi za zaštitu životne sredine i ljudskog zdravlja, te da će doprineti boljem razumevanju i reagovanju na promene u okolini.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije