Serija „Ekspats“ sa Nikol Kidman zabranjena u Hongkongu

Marijana Petrović avatar

Američka serija „Ekspats“ postala je predmet kontroverze u Hongkongu zbog toga što građani ne mogu da je gledaju, iako je snimana upravo u tom gradu. Serija prati priču o ženama iseljenicama, a glavnu ulogu u seriji tumači Nikol Kidman. Prve dve od šest epizoda serije objavljene su na Amazon Prajmu 26. januara, ali kada građani Hongkonga pokušaju da je pogledaju, dobiju poruku da „video trenutno nije dostupan za gledanje na vašoj lokaciji“. Iz Amazona nisu komentarisali ove navode, ali situacija je izazvala negodovanje među stanovnicima Hongkonga.

Ova situacija je posebno zanimljiva zbog toga što je serija „Ekspats“ inspirisana stvarnim iskustvima expat zajednice koja živi i radi u Hongkongu. Serija istražuje teme kao što su kulturološki šok, prilagođavanje na novu sredinu, ali i društvene probleme koji mogu nastati usled migracija. Snimanje serije je bilo razlog za ponos među građanima Hongkonga, ali oni sada ne mogu da gledaju ovu seriju koja je snimana na njihovim ulicama.

Ova situacija je izazvala različite spekulacije o razlozima zbog kojih „Ekspats“ nije dostupan gledaocima u Hongkongu. Neki smatraju da je ovo posledica političkih tenzija između SAD-a i Kine, dok drugi veruju da su razlozi tehničke prirode. Bez obzira na uzrok, građani Hongkonga su izrazili svoje nezadovoljstvo, ističući da osećaju kao da su izostavljeni i nevidljivi.

Situacija je takođe privukla pažnju medija i stručnjaka, koji su analizirali implikacije ove situacije. Postavlja se pitanje da li su striming platforme postale novi način soft moći, gde se kontrolom dostupnosti sadržaja može uticati na percepciju i razumevanje određenih društava. Ovo nije prvi put da se striming sadržaj suočava sa ovakvim izazovima – u prošlosti se već dešavalo da određeni politički ili kontroverzni sadržaj bude blokiran u određenim državama. Međutim, situacija sa „Ekspats“ izgleda drugačije jer se radi o seriji koja je snimana upravo u gradu koji sada nema pristup njoj.

Osim toga, situacija postavlja pitanje o pravima i slobodi medija i kulturne produkcije. Da li strane produkcije imaju pravo da odluče ko može da gleda njihov sadržaj i pod kojim uslovima? Da li je ovo primer cenzure ili kontrolisanja narativa, i kako se to odražava na svest i percepciju javnosti? Pitanja koja su se prvi put postavila u slučaju „Ekspats“ mogu imati dalekosežne posledice na industriju zabave i medijsku slobodu u celini.

Ova situacija je izazvala reakcije i među samim stanovnicima Hongkonga, koji su pokrenuli kampanje za oslobađanje pristupa seriji „Ekspats“. Građani su istakli da zaslužuju pravo da gledaju seriju koja je snimana upravo na njihovim ulicama, i da je nepravedno što im je onemogućen pristup. Uz podršku lokalnih umetnika i aktivista, stanovnici Hongkonga se bore za svoje pravo na kulturni izraz i pristup različitim oblicima umetnosti i zabave.

Situacija sa serijom „Ekspats“ pokazala je da kultura i umetnost mogu biti predmet političkih i tehničkih ograničenja, ali i da je važno da se javnost bori za svoja prava. Ova situacija može biti prekretnica u razumevanju uticaja striming platformi na globalnu kulturnu scenu, ali i u borbi za slobodu medija i kulturne produkcije. U konačnici, stanovnici Hongkonga se nadaju da će imati priliku da gledaju seriju „Ekspats“ i da će njihov glas biti čut i poštovan. Svet zabave i medija se suočava sa novim izazovima, ali je važno da se građani bore za svoje pravo na slobodan pristup kulturnom izrazu i različitim oblicima zabave.

Marijana Petrović avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije