Zemljotresi su danas potresli Srbiju, sa epicentrima u Kosjeriću i Vranju. Prema Republičkom seizmološkom savezu Srbije, Kosjerić je pogodio zemljotres jačine 1,5 stepeni po Rihteru, dok je Vranje zabeležilo jači zemljotres jačine 2 stepena. Nakon toga, još jedan zemljotres jačine 1,8 Rihtera je zabeležen u Boru. Ovi zemljotresi dolaze nakon nedavnih potresa u Prizrenu.
U slučaju zemljotresa, važno je ostati miran i ne paničiti. Preporučuje se spustiti se na pod, sklupčati se i zaštititi glavu. Uputstva za vreme zemljotresa unutar kuće uključuju pronalaženje zaklona na bezbednim mestima u kući i udaljavanje od stakla, prozora, spoljnih zidova i vrata. Takođe, treba izbegavati upotrebu lifta i stepenica, kao i držati se dalje od visokih zgrada ili objekata.
Ukoliko se zemljotres dogodi dok ste na otvorenom, treba se skloniti od ulične rasvete, električnih kablova i zgrada, te zaštititi glavu rukama ili tašnom. Ukoliko se nalazite u vozilu u pokretu, važno je zaustaviti se na bezbednom mestu i izbegavati zaustavljanje u blizini zgrada, drveća ili električnih kablova.
U slučaju da se nađete pod ruševinama, preporučuje se ne paliti šibice, ne krećući se, prekrivanje usta maramicom ili tkaninom, udaranje o cev ili zid radi signalizacije i korišćenje pištaljke ukoliko je dostupna.
Nakon prvog udara zemljotresa, treba biti spreman za moguće dodatne potrese, napustiti oštećeni objekat smireno i po redu, proveriti povređene osobe i pratiti uputstva nadležnih organa. Važno je koristiti telefon samo u slučaju nužde i izbegavati ulazak u oštećene objekte.
Zemljotresi su prirodne pojave koje se ne mogu predvideti, ali pridržavanje sigurnosnih uputstava i smirenost u takvim situacijama mogu pomoći u smanjenju rizika i zaštiti života. Građani trebaju biti informisani o postupcima tokom zemljotresa i spremni da reaguju na adekvatan način u slučaju potresa.