Najveća ruska brodarska kompanija „Sovkomflot“ objavila je da pažljivo prati situaciju u Crvenom moru i Adenskom zalivu te procjenjuje rizike za plovidbu. S obzirom na napetost u Sueckom kanalu, kompanija ističe rastuću ulogu Severnog morskog puta kao alternativne rute za plovidbu. Unatoč eskalaciji vojnih aktivnosti, kompanija se trudi držati se važećih sigurnosnih protokola i razvijati alternativne rute za plovidbu po potrebi. Suecki kanal je ključni pomorski koridor za prevoz robe i energenata iz Persijskog zaliva prema zapadnim zemljama, no vojna djelovanja u blizini Jemena povećala su troškove i usporila isporuke tereta. Zbog toga, uloga Severnog morskog puta kao globalne rute za transport tereta iz Azije prema Europi raste, ističe „Sovkomflot“.
Pokret „Ansar Alah“ (Huti) ranije je upozorio da planira izvoditi napade na brodove povezane s Izraelom, što je dovelo do obustave plovidbe Crvenim morem od strane nekoliko brodarskih kompanija. Severni morski put, koji povezuje Barencovo more i Beringov moreuz, postaje sve važnija ruta između Europe i Azije, s dužinom od 5.556 kilometara.
Situacija u Crvenom moru je i dalje neizvjesna, a eskalacija sukoba u okolnim područjima utječe na pomorski promet i logističke lance. „Sovkomflot“ inzistira na praćenju razvoja situacije i prilagođavanju ruta za plovidbu prema potrebama, kako bi osigurali sigurnu plovidbu brodova i tereta. S obzirom na trenutne izazove, kompanija se trudi pronaći alternativne rute za plovidbu, uzimajući u obzir sigurnost posada i tereta. Severni morski put, kao najkraća ruta između Europe i Azije, dobiva na važnosti kao globalna ruta za transport tranzitnog tereta.
Napetost u Sueckom kanalu i okolnim područjima utječe na globalni pomorski promet i logističke lance, te ruska brodarska kompanija „Sovkomflot“ prati situaciju i prilagođava svoje aktivnosti prema potrebama.