Širenje Rio Tinta u oblasti litijuma moglo bi podstaći i druge kompanije da to učine

Stefan Nikolić avatar

Kompanija Rio Tinto je nedavno izvršila akviziciju američke kompanije Arkadijum Litijum za 6,7 milijardi dolara, čime je postala treći najveći proizvođač litijuma na svijetu. Iako trenutno cijene litijuma nisu visoke, očekuje se da će potražnja nadmašiti ponudu do 2030. To je potaknulo veće kompanije poput Rija da razmišljaju dugoročno i ulože u industriju litijuma putem akvizicija.

Rastuća vrijednost litijuma i potreba za širenjem kroz spajanje kompanija ukazuje na to da će ovaj sektor postati ključan u energetskoj tranziciji. Rio Tinto nije jedina kompanija koja je uložila u ovu oblast, a stručnjaci predviđaju da će se broj takvih poslova povećati u budućnosti.

Iako je tržište litijuma pretrpjelo pad zbog različitih faktora, potencijalni kupci sada vide priliku za dugoročnu zaradu ulaganjem u ovu industriju. Akvizicije poput one Rija i Pilbare mogu smanjiti broj konkurenata, ali i stvoriti prostor za nove strategicke poteze u ovom sektoru.

Manji proizvođači litijuma su under pressure zbog trenutnih tržišnih uslova, ali analitičari ističu da veće kompanije mogu iskoristiti ovu priliku za rast i ekspanziju. Litijum se sve više koristi u proizvodnji baterija za električna vozila i mobilne telefone, što čini ovaj sektor atraktivnim za ulaganje.

Na primjer, Rio Tinto je stekao tehnologiju za filtriranje litijuma kroz akviziciju Arkadijuma, što bi moglo revolucionarizirati način proizvodnje ovog metala za industriju elektronike i električnih vozila. Industrija direktne ekstrakcije litijuma očekuje se da će rasti narednih godina, što dodatno potiče kompanije poput Rija da ulože u ovaj sektor.

Projekti poput onog u Argentini i projekt Jadar u Srbiji također su dio strategije Rija za proširenje proizvodnje litijuma. Ipak, projekat Jadar je nailazio na otpor javnosti u Srbiji zbog zabrinutosti za zdravlje građana i rizika po životnu sredinu. Vlada Srbije podržava realizaciju ovog projekta, dok Rio Tinto tvrdi da će raditi najmanje 40 godina u Srbiji ako se projekat ostvari.

Uzimajući u obzir sve navedeno, čini se da kompanije poput Rija imaju jasnu strategiju za ulaganje u proizvodnju litijuma i širenje svojih poslovanja u ovom sektoru. Potražnja za litijumom raste, a kompanije koje se pravovremeno pozicioniraju mogu imati značajnu korist u budućnosti.

Stefan Nikolić avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije