Nakon pet godina suše, Tunis je podigao cene vode za piće do 16 odsto, usled nedostatka padavina i nedovoljno punih tuniskih brana. Ova odluka će najviše uticati na potrošače sa većom potrošnjom vode, kao i na turističke objekte, koji će plaćati višu cenu po kubnom metru. Cene će ostati nepromenjene za male potrošače vode. Iako su padavine porasle poslednjih meseci, tuniske brane su samo na 35 odsto svog kapaciteta, što je dovelo do povećanja cena vode za piće. Prošle godine, Tunis je uveo kvote na vodu za piće i zabranio korišćenje vode u poljoprivredi, dok je već od prošlog leta došlo do noćnih prekida u snabdevanju vodom.
Na Sajmu turizma primećen je porast interesovanja za letovanje, kako domaćih turista tako i stranih. Cene turističkih aranžmana su u porastu, pa su mnogi posetioci Sajma iskoristili priliku da pronađu povoljnije smeštajne opcije za letovanje. Mnogi građani su već napravili planove za letovanje i biraju destinacije koje su omiljene među Srbima, ali mogu očekivati više troškove za smeštaj i vodu. Očekuje se da će cene vode za piće ostati visoke dok se situacija sa padavinama i niskim nivoom rezervoara u Tunisu ne poboljša.
Širenje informacija o povećanju cena vode za piće je izazvalo različite reakcije među građanima, sa različitim stavovima i komentarima. Neki smatraju da je povećanje cena neizbežno zbog nedostatka vode, dok drugi ukazuju na potrebu za većim merama smanjenja potrošnje. Prosečni potrošači vode neće osetiti promene u cenama, dok će se povećanje najviše odraziti na one sa većom potrošnjom.
Vlasti Tunisa su suočene sa izazovima održavanja stabilne vodosnabdevanja u uslovima suše i niskih nivoa vode u brane. Pored povećanja cena, uvedene su i mere ograničenja i racionalnog korišćenja vode, kako bi se izbegle veće posledice. Nekontrolisana eksploatacija vodnih resursa dodatno opterećuje već napetu situaciju sa vodosnabdevanjem.
Tuniška vlada se trudi da pronaći balans između potreba građana za vodom i ograničenih resursa koje zemlja ima na raspolaganju. Uvođenje kvota na vodu za piće i drugih mera smanjenja potrošnje su koraci ka očuvanju vodnih resursa i održivom upravljanju vodom u uslovima suše. Međutim, sa povećanjem cena vode za piće, potrošači i privreda će morati da se prilagode novim uslovima i razmisle o racionalnijem korišćenju vode.
Uz sve ove izazove, turistička sezona u Tunisu će biti dodatno opterećena povećanjem cena vode i drugih troškova za turiste. Hoteli i turistički objekti će morati da prilagode svoje cene i usluge, kako bi zadržali konkurentnost na tržištu. Putnici koji planiraju letovanje u Tunisu moraće da budu svesni većih troškova za smeštaj i usluge, kao i većih cena vode za piće.
Situacija sa vodosnabdevanjem i povećanjem cena vode u Tunisu pokazuje neophodnost racionalnog upravljanja vodnim resursima i otpornosti na klimatske promene. Održivost vodosnabdevanja postaje sve veći izazov u uslovima suše i nedostatka padavina. Vlasti i građani moraju zajedno raditi na pronalaženju rešenja i merama za bolje upravljanje vodom i smanjenje potrošnje. Samo zajedničkim naporima i odgovornim postupcima moguće je osigurati stabilnost vodosnabdevanja i održive uslove za život u Tunisu.