Grejna sezona u Skoplju počeće u subotu, 15. oktobra, ali postoji zabrinutost zbog nedostatka gasa za rad toplana. Premijer Dimitar Kovačevski ističe da država može da koristi alternativno gorivo za grejanje ako toplane ne budu u mogućnosti da rade na gas i mazut.
Izuzetno visoka cena gasa predstavlja problem, ali postoji kratkoročno pojeftinjenje gasa do kraja oktobra zbog ugovora koje Makpetrol ima sa dobavljačem. Međutim, država je spremna da obezbedi alternativno gorivo za grejanje domova, škola, vrtića, poslovnih prostorija, ministarstava ukoliko dođe do enormnog poskupljenja gasa.
Premijer Kovačevski ističe da problem nije samo u ceni gasa, već i u dostupnosti, zbog nedostatka isporuka i smanjenja protoka gasa usled skretanja gasovoda severni tok. Mekpetrol je uspeo da obezbedi gas do 1. novembra po ceni od 1.713 evra za 1.000 kubnih metara gasa, ali ako se ne nabavi dovoljno gasa za toplane, postoji opcija da prestonica mora da se greje na mazut.
Tokom ove grejne sezone, biće određen koncept grejanja i energije u zavisnosti od rada gasne elektrane TE-TO, koja isporučuje toplotnu energiju kao nusproizvod proizvodnje električne energije.
Ukoliko država ne obezbedi dovoljno gasa za toplane, postoji mogućnost da se Skoplje greje na mazut, što će imati negativne efekte po okolinu zbog veće zagađenosti vazduha. Ovo će takođe uticati na cenu grejanja, jer je mazut skuplje gorivo od gasa, pa bi stanovnici mogli da se suoče sa višim računima za grejanje tokom zime.
Iz Ministarstva za ekonomiju su saopštili da će se truditi da nađu rešenja za snabdevanje toplana gasom, ali je istaknuto da će u slučaju nedostatka gasa, preći na alternativno gorivo zbog dobrobiti građana i očuvanja životne sredine.
Ovakva situacija nije karakteristična samo za Makedoniju, već i za celu region zbog nestašice i poskupljenja gasa iz Rusije. Srbija takođe suočava sa problemom snabdevanja gasom, ali se očekuje da neće imati problema jer planiraju da koriste rezerve gasa i alternativna goriva ukoliko dođe do nestašice.
S obzirom na trenutnu situaciju u vezi sa snabdevanjem gasom, eksperti za energetiku ističu da je neophodno preduzeti mere kojima bi se osiguralo stabilno snabdevanje energentima tokom grejne sezone. Takođe, potrebno je raditi na razvoju alternativnih izvora energije kako bi se smanjila zavisnost od uvoza gasa i mazuta.
Iz Vlade Makedonije i drugih nadležnih institucija apeluju na građane da racionalno koriste energente i da se pridržavaju ekoloških standarda kako bi se smanjila potrošnja energije i negativni uticaji na životnu sredinu.
Uprkos izazovima sa kojima se suočava uvoz gasa, najvažnije je osigurati da građani imaju stabilno i redovno snabdevanje toplotnom energijom tokom zimskih meseci. Predstojeći period biće ključan za rešavanje problema u vezi sa snabdevanjem energentima i donošenje odluka koje će omogućiti efikasno i održivo grejanje u Skoplju i drugim delovima zemlje.