Susret „Zapadni Balkan i EU“ održava se danas u Skoplju, a domaćin je makedonski premijer Dmitar Kovačevski. Na sastanku lidera raspravlja se o Planu rasta za Zapadni Balkan, a prisutni su i lideri Srbije, Crne Gore, Albanije, Kosovo, i Bosne i Hercegovine. Također, na sastanku sudjeluju i predstavnici međunarodnih organizacija, poput Evropske komisije, Saveta za regionalnu saradnju, CEFTA-e, Investicionog foruma komora Zapadnog Balkana, USAID-a, kao i nekih međunarodnih finansijskih institucija.
Na konferenciji za medije predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovarao na pitanja novinara, gdje je izjavio da se nada skorom formiranju nove vlade i parlamenta Srbije. Najavio je datum formiranja ovih dviju institucija i rekao da se nadamo formiranju vlade do 15. marta, a skupštine Srbije pre Sretenja 10, 11, 12 februara.
Plan rasta za Zapadni Balkan, koji je predstavila Evropska komisija u novembru prošle godine, obuhvaća šest milijardi evra bespovratne pomoći i kredita kako bi se ubrzalo socijalno i ekonomsko približavanje Evropskoj Uniji.
Na sastanku lidera očekuje se rasprava o ključnim pitanjima za regiju, poput ekonomskog razvoja, infrastrukture, digitalizacije, kao i evropskih integracija. Ovo je izuzetno važan sastanak za Zapadni Balkan, jer integracija u EU i ostvarivanje stabilnosti i prosperiteta u ovoj regiji su primarni ciljevi.
Srbija, kao jedan od lidera Zapadnog Balkana, ima ključnu ulogu u ovom procesu, te se očekuje da će predsjednik Vučić i ostali lideri iz regiona iznijeti svoje stavove i ciljeve vezane uz integraciju u EU.
Plan rasta za Zapadni Balkan predstavlja značajan korak prema jačanju veza između EU i regiona Zapadnog Balkana, te će sastanak u Skoplju biti prilika za lideri da se dogovore o zajedničkim koracima za ostvarenje ovog cilja.
Ovaj susret je također prilika za jačanje međusobnih odnosa lidera zemalja Zapadnog Balkana i jačanje regionalne saradnje kako bi se prevazišli izazovi s kojima se region suočava.
Sastanak lidera je također od suštinskog značaja za koordinaciju aktivnosti i zajedničko djelovanje u sprovođenju plana rasta za Zapadni Balkan, te će donošenje zajedničkih zaključaka i dogovora imati dalekosežne posledice za budući razvoj regiona.
Učesnici sastanka također će imati priliku da se upoznaju s aktivnostima i podrškom međunarodnih organizacija i finansijskih institucija, što će doprineti boljem razumevanju izazova i mogućnosti za dalji razvoj Zapadnog Balkana.
U svakom slučaju, susret lidera EU i Zapadnog Balkana u Skoplju predstavlja značajan korak u jačanju saradnje između regiona i EU, te se očekuje da će rezultirati konkretnim koracima ka integraciji Zapadnog Balkana u evropske strukture, kao i jačanjem stabilnosti i prosperiteta regiona.