Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik kritikovao je Kristijana Šmita, koji sebe naziva visokim predstavnikom, tvrdeći da nema veze sa evropskim putem Bosne i Hercegovine. Dodik je istakao da je Šmit lažan i da beži od svojih loših postupaka. Ova izjava usledila je nakon što je Šmit istakao da brani Dejtonski sporazum. Dodik je javno rekao novinarima u Trebinju da je Šmit lažan i da je potrebno naglašavati tu činjenicu. Dodik je također istakao da svi lopovi pokušavaju da se sakriju od svog kriminalnog ponašanja, uključujući i Šmita.
Dodikova kritika usmerena je ka Šmitu i njegovom delovanju u Bosni i Hercegovini, tvrdeći da ne brani interese zemlje na pravi način. Dodik je naglasio da je potrebno biti oprezan i ne verovati lažnim predstavama koje se mogu pojaviti u političkom svetu. Dodik je također istakao svoju podršku Dejtonskom sporazumu, ali je naglasio da to ne znači podršku Šmitu i njegovim postupcima.
Dodikova izjava izazvala je različite reakcije u Bosni i Hercegovini, sa nekim političarima podržavajući njegove stavove, dok su drugi osudili njegove reči. Grupa građana izrazila je podršku Dodiku i njegovom stavu prema Šmitu, dok su neki drugi smatrali da je Dodik preterao sa kritikovanjem visokog predstavnika. Ova situacija pokazuje duboku političku podelu u Bosni i Hercegovini i postavlja pitanje o budućnosti zemlje.
Šmit je ostao na poziciji visokog predstavnika, uprkos kritikama i pozivima za njegovu smenu. On je izjavio da će nastaviti da brani Dejtonski sporazum i mir u Bosni i Hercegovini. Šmit je također istakao da je spreman da sarađuje sa svim političkim liderima u zemlji kako bi postigao stabilnost i prosperitet. Međutim, neki političari i građani smatraju da Šmit nije adekvatno rešenje za političke probleme u zemlji i da je potrebno tražiti novog visokog predstavnika.
Ova situacija dodatno komplikuje političku situaciju u Bosni i Hercegovini, koja već dugo trpi zbog političkih podela i sukoba. Dodikova izjava pokazuje da postoji duboka nepoverenja prema međunarodnim predstavnicima koji se bave politikom zemlje. Građani Bosne i Hercegovine suočeni su sa političkom neizvesnošću i nejasnom budućnošću, dok političari i međunarodni predstavnici pokušavaju da pronađu rešenje za probleme u zemlji.
Dodikova izjava o Šmitu također dovodi u pitanje odnose između Republike Srpske i centralnih vlasti u Bosni i Hercegovini. Dodik je jasno istakao svoje neslaganje sa politikom koju sprovodi Šmit i njegova podrška Dejtonskom sporazumu ne mora značiti podršku aktuelnom visokom predstavniku. Ova situacija može dovesti do dodatnih tenzija između različitih političkih entiteta u zemlji i otežati postizanje kompromisa u političkim pitanjima.
Način na koji će se ova situacija razvijati ostaje neizvestan, ali je jasno da politička situacija u Bosni i Hercegovini zahteva ozbiljno angažovanje kako bi se rešili postojeći problemi i osigurala stabilnost i prosperitet zemlje. Dodikova kritika Šmita samo je jedan od mnogih problema koji su prisutni u zemlji i koji zahtevaju rešenje u skorijoj budućnosti. Bez adekvatne političke volje i saradnje, Bosna i Hercegovina će i dalje biti suočena sa političkim trzavicama i neizvesnom budućnošću.