Vladika Teodosije o važnosti opstanka SPC na Kosovu i Metohiji
Vladika raško-prizrenski Teodosije istakao je danas da je veoma važno da Srpska pravoslavna crkva sa svojim svetinjama opstane na Kosovu i Metohiji kako bi očuvali srpski identitet i nasleđe, te da je cilj da se u njima okupi što više vernika.
Na prostoru Kosova i Metohije, SPC živi u veoma teškim uslovima, istakao je vladika Teodosije. Ističe da ne mogu birati uslove u kojima žive niti uticati na geopolitičke promene, ali su dužni odgovoriti na sve izazove i pitanja koji se danas postavljaju.
Eparhija raško-prizrenska ima za cilj da srpska Crkva na KiM bude aktivna i živa, te da se crkve i manastiri koriste za liturgijski život. Vladika ističe važnost molitve i svete liturgije u očuvanju srpskog bića, postojanja i identiteta.
U periodu između 13. i 17. veka, na teritoriji Kosova i Metohije izgrađeno je oko 1.400 crkava, manastira i isposnica, među kojima su i srpske svetinje na Uneskovoj Listi ugrožene svetske baštine: manastiri Visoki Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Crkva Bogorodica Ljeviška u Prizrenu.
Ove svetinje, koje se nalaze pod oružanom zaštitom zbog bezbednosnih opasnosti, predstavljaju univerzalnu vrednost i nisu od značaja samo za srpski narod, već i za evropsku i svetsku baštinu. Nakon rata 1999. godine, albanski ekstremisti oštetili su ili oskvarnili više od 150 hramova i objekata SPC na Kosovu i Metohiji.
Eparhija raško-prizrenska radi na obnovi oštećenih crkava i vraćanju liturgijskog života u sve svetinje SPC na KiM. Vladika Teodosije poručio je da je neophodno očuvati srpski identitet i nasleđe na Kosovu i Metohiji, te da je vera u Boga, nadu i jevanđelsku nadu, ono što im pomaže da prebrode sve krize i prepreke.
U neizvesnim vremenima pred nama, važno je sačuvati srpske svetinje na Kosovu i Metohiji kao deo evropske i svetske baštine. Vladika Teodosije istakao je da je potrebno zadržati srpski jezik, molitvu i dečiji plač u ovim svetinjama kako bi se sačuvao identitet i nasleđe srpskog naroda na ovim prostorima.