Skupština Severne Makedonije je jednoglasno, sa 62 glasa „za“ i nijednim „protiv“, razrešila ministra zdravlja Fatmira Međitija i ministra informacionog društva i uprave Azira Alijua. Ovo se dogodilo bez prisustva poslanika opozicione VMRO-DPMNE.
Obojica ministara su smenjena na predlog tehničkog premijera Talata Džaferija. On je u obrazlaganju svog stava izjavio da po zakonu ne mogu da postoje dva opoziciona predstavnika u Vladi, te da je to glavni razlog zašto je predloženo razrešenje i jednog i drugog ministra.
Za novog ministra zdravlja predložen je dosadašnji direktor Klinike u Tetovu Ilir Demiri, dok je za ministra informacionog društva i uprave predložen Naim Bajrami.
Ovaj potez dolazi u trenutku kada Severna Makedonija pokušava da se izbori sa pandemijom COVID-19 i suočava se sa izazovima u vezi sa upravljanjem državom. Kao takav, postavlja se pitanje da li će smene ministara doprineti poboljšanju situacije u zemlji.
Opoziciona partija, VMRO-DPMNE, nije prisustvovala glasanju. Oni su izrazili nezadovoljstvo ovakvim potezom, tvrdeći da je razrešenje ministara „nelegitimno“ i „neustavno“. Takođe, s obzirom na to da je premijer Zoran Zaev podneo ostavku, VMRO-DPMNE tvrdi da je njegova vlada tehnička i da nema ovlašćenja za smenjivanje ministara. Ovi događaji samo povećavaju političku nestabilnost u zemlji.
Severna Makedonija je bila suočena sa političkom nestabilnošću još od potpisivanja Prespanskog sporazuma 2018. godine, koji je okončao decenijski spor oko imena sa susednom Grčkom. Kao rezultat toga, zemlja je postala kandidat za članstvo u EU i NATO-u, ali je i dalje suočena sa unutrašnjim političkim tenzijama. Ove smene ministara mogu dodatno doprineti političkoj polarizaciji.
Mnogi građani Severne Makedonije su skeptični u vezi sa budućnošću zemlje, pogotovo sa političkim vrtlozima koji se neprekidno dešavaju. Sa novim izborima zakazanim za jul, ovo je ključni trenutak za zemlju da se uhvati u koštac sa svojim izazovima i krene napred ka stabilnoj političkoj budućnosti.
Sa sve većim pritiscima koji se vrše na vladu, kako sa unutrašnjeg, tako i sa spoljnog plana, rešavanje problema zdravstvenog sistema zemlje, u vreme pandemije, postaje prioritet. Očekuje se da novi ministar zdravlja, Ilir Demiri, preuzme vođstvo u ovom ključnom trenutku i preduzme neophodne mere kako bi se zemlja uspešno suočila sa pandemijom.
S druge strane, ministar informacionog društva i uprave, Naim Bajrami, takođe će biti suočen sa svojim izazovima, pogotovo u vezi sa tehničkim razvojem zemlje i upravljanjem javnom upravom.
U zaključku, smene ministara u Severnoj Makedoniji predstavljaju ključni trenutak u političkoj istoriji zemlje. Sa novim licima na ključnim pozicijama, zemlja se nada stabilnijoj političkoj budućnosti i uspešnijem suočavanju sa izazovima koji stoje pred njom. Sve oči su uprte u nove ministre da preuzmu vođstvo i donesu pozitivne promene za građane Severne Makedonije.