Srpska pravoslavna crkva (SPC) je danas apelovala na prekid višemesečne protivcrkvene kampanje koja je, kako navode, usmerena protiv patrijarha srpskog Porfirija. Ova kampanja, koja uključuje i određene članove jerarhije SPC, temelji se na niz falsifikovanih dokumenata koji sugeriraju navodnu prodaju Doma za decu ometenu u razvoju ili čak čitavog manastira Svete Petke u Izvoru kod Paraćina arapskim investitorima.
U saopštenju SPC se ističe da je ova kampanja samo jedna od mnogih sličnih, a da bi trebalo da konačno prestane. Kako je navedeno, danas je u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja potpisan Ugovor kojim država preuzima finansiranje svih troškova, čime se omogućava monahinjama nesmetano staranje o 20 korisnica Doma.
Mati Marija, igumanija manastira Sveta Petka, izrazila je zahvalnost ministru Nemanji Staroviću na pomoći prilikom potpisivanja ugovora. Ovaj manastir je na praznik Sretenja Gospodnjeg, koji je ujedno i Dan državnosti Srbije, odlikovan Sretenjskim ordenom za poseban doprinos u humanitarnom i dobrotvornom radu, posebno za brigu o osobama sa smetnjama u razvoju.
Potpisivanje Ugovora o saradnji između Srpskog pravoslavnog manastira „Sveta Petka“ u Izvoru i Centra za socijalni rad Paraćin obezbedilo je nesmetan rad Doma za decu ometenu u razvoju, poznatog kao Domsko odeljenje „Izvor“, koje trenutno ima 90 korisnica. Ovaj sporazum važi do kraja 2025. godine.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će, u skladu sa potpisanim sporazumom, obezbediti finansiranje troškova zaposlenih u Domu, ishranu korisnica, održavanje higijene, nadzor objekta, kao i tekuće održavanje i popravke. Ova podrška je od ključnog značaja za kontinuitet i kvalitet brige o korisnicima Doma, što dodatno osnažuje humanitarnu misiju manastira.
Ove aktivnosti i potpisani ugovor predstavljaju značajan korak napred u pružanju pomoći osobama sa smetnjama u razvoju, a SPC se nada da će ovi napori doprineti smanjenju negativnih kampanja koje su u poslednje vreme sve prisutnije. U saopštenju se naglašava da je važno da društvo prepozna i podrži rad manastira i sličnih institucija koje se bave humanitarnim radom.
Ova situacija ukazuje na potrebu za većom transparentnošću i dijalogom između crkvenih i državnih institucija, kako bi se sprečilo širenje dezinformacija i očuvala reputacija institucija koje se bave socijalnom zaštitom. SPC se nada da će, uz podršku države, nastaviti da obezbeđuje kvalitetnu negu i brigu o onima kojima je to najpotrebnije.
U svetlu ovih događaja, SPC poziva sve vernike i građane da se ujedine u borbi protiv neistina i lažnih informacija koje mogu ugroziti rad manastira i Doma. Ova zajednička borba je od suštinske važnosti za očuvanje humanitarnog rada i zaštitu najranjivijih članova društva.
Na kraju, apel SPC odražava želju za mirom i stabilnošću unutar crkvenih zajednica, kao i za jačanje saradnje između crkve i države. U ovom trenutku, važno je da se svi zajedno fokusiramo na ono što je najvažnije – dobrobit dece i osoba sa smetnjama u razvoju, koje zavise od podrške i ljubavi društva.