U Novom Sadu se vodi postupak protiv 34-godišnjeg muškarca iz Kikinde, M. O., koji je osumnjičen za nedozvoljene polne radnje nad 15-godišnjim dečakom na plaži Oficirac. Prema nezvaničnim informacijama, dečak je došao na plažu oko 20.30 sati, gde ga je muškarac nepoznatog identiteta prvo prišao da popričaju, a zatim počeo neprimereno da ga dodiruje. Uz sve to, postoji i svedok koji je pozvao očev dečaka i obavestio ga o događaju, nakon čega je muškarac priveden.
Policija je pronašla osumnjičenog na Keju, gde je tvrdio da je na plaži samo pio pivo i čitao knjigu, ne priznavajući da je dodirivao dečaka. Nakon zadržavanja u policiji, priveden je u Tužilaštvo gde je saslušan. Osnovno javno tužilaštvo je podnelo predlog sudu za određivanje mere zabrane prilaženja, sastajanja i komuniciranja sa maloletnim oštećenim, koji je prihvaćen od strane sudije za prethodni postupak.
Ovaj slučaj još jednom ističe važnost promptne reakcije i zaštite maloletnih osoba od potencijalnih zlostavljača. Prema statistikama, sve više slučajeva seksualnog zlostavljanja dece prijavljuje se policiji svake godine, što ukazuje na problem koji zahteva hitne i efikasne mere za suzbijanje.
Polne radnje sa maloletnicima predstavljaju krivično delo prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije. Prema članu 182. ovog zakonika, ko neovlašćeno dodiruje polni organ neke osobe mlađe od 14 godina ili je tera da ga dodiruje, ili je prisili na izvršenje polnog akta ili ga izvede ispred treće osobe, kazniće se zatvorom od tri meseca do pet godina.
Sve institucije društva, uključujući policiju, tužilaštvo, sudstvo i organizacije civilnog društva, imaju odgovornost da zaštite najmlađe od ovakvih situacija i obezbede im sigurno okruženje za odrastanje. Prevencija seksualnog zlostavljanja dece treba da bude prioritet u svim oblastima društvenog života, kako bi se smanjila mogućnost ovakvih incidenata i zaštitila prava najranjivijih članova zajednice.
Ukoliko sumnjate da vaše dete ili dete nekog drugog bude žrtva seksualnog zlostavljanja, važno je da odmah kontaktirate nadležne institucije kako bi se preduzele hitne mere za zaštitu deteta i pravdu za počinioca. Ova vrsta zlostavljanja može ostaviti dugoročne psihičke i emotivne posledice na dete, stoga je važno da se problem rešava na adekvatan i efikasan način.
U Srbiji postoji niz organizacija koje pružaju podršku žrtvama seksualnog zlostavljanja, kao i njihovim porodicama. Savetovališta, sigurne kuće, telefonske linije za pomoć – sve su to resursi koji su dostupni kako bi se pružila podrška i pomoć u slučajevima zlostavljanja. Važno je da se žrtvama pruži sigurno okruženje gde mogu da izraze svoje emocije i dobiju neophodnu podršku za proces ozdravljenja.
Pored individualnih slučajeva, važno je raditi na edukaciji i podizanju svesti celokupne zajednice o problemima seksualnog zlostavljanja dece. Obrazovni programi, javne kampanje i inicijative civilnog društva mogu biti od velike pomoći u podizanju svesti o ovom ozbiljnom pitanju i promovisanju bezbednog okruženja za decu.
Zaštita dece od seksualnog zlostavljanja zahteva zajednički napor svih institucija i građana, kako bi se stvorilo društvo koje brine o najranjivijim članovima i pruža im siguran prostor za odrastanje i razvoj. Samo zajedno možemo sprečiti zlostavljanje dece i osigurati im srećno i bezbrižno detinjstvo koje zaslužuju.