Srbija će biti deo politike proširenja EU

Jovana Kovačević avatar

Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre najavio je da će proces proširenja EU biti ključna tema za novu Evropsku komisiju nakon junskih izbora za evropski parlament. U tom kontekstu, u razmatranje su uzeti Ukrajina, Gruzija i Moldavija kao potencijalni novi kandidati, ali i balkanske zemlje, uključujući Srbiju.

U intervjuu za RTS, povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom 1945. godine, koji se također slavi kao Dan Evrope, Žiofre je istaknuo da su zemlje na Starom kontinentu odlučile promijeniti paradigmu i uspostaviti sustav temeljen na suradnji.

„Postali smo Unija s 27 članica i demokracijom u kojoj postoje sloboda i otvorene granice. Suradnja je još važnija u trenutku kada ponovno imamo rat na europskom tlu, tako da je potreba da radimo zajedno veća“, rekao je Žiofre.

Istaknuo je da su rat u Ukrajini i sukobi u Gazi najveći izazovi s kojima se EU suočava, zbog čega je i promijenjena percepcija politike proširenja.

„Nastala je potreba da se nove zemlje integriraju u Uniju zbog geostrateškog interesa EU“, istaknuo je ambasador.

Nakon izbora za Europski parlament u lipnju, Žiofre očekuje da će nova Europska komisija usmjeriti pozornost na proces proširenja.

„Vjerujemo da je strateški cilj koji je Srbija odabrala za sebe, a to je postati članicom EU, važan za građane i trebali bismo ići naprijed te ubrzati reforme“, rekao je on.

Ključna pitanja u procesu pristupanja EU, prema Žiofreu, uključuju reforme u području vladavine prava, borbu protiv korupcije, organiziranog kriminala, neovisnost pravosuđa, medijski pluralizam te odnosi Beograda i Prištine.

Ambasador je također istaknuo da su zemlje Zapadnog Balkana u planu rasta za razdoblje od 2024. do 2027. godine, koje se odnosi prije svega na gospodarstvo i raspodjelu otprilike šest milijardi eura sredstava.

„Plan rasta i razvoja odgovor je na potrebu ubrzanja proširenja i davanja poticaja procesu koji traje već dugo. Ideja je imati reforme za novac. Srbija radi na izradi reformskog plana kako bi povećala konkurentnost gospodarstva i socijalno-ekonomski rast“, izjavio je Žiofre.

Prema njegovim riječima, plan rasta temelji se na četiri stupa – integraciji Zapadnog Balkana u jedinstveno tržište EU, regionalnoj integraciji, raspodjeli novca te provedbi reformi.

Ambasador EU u Srbiji komentirao je i posjetu kineskog predsjednika Xi Jinpinga istaknuvši da Unija ostaje najvažniji trgovinski partner Srbije.

„Evropska unija ostaje glavni vanjskotrgovinski partner Srbije i 65 posto srpske trgovinske razmjene je s EU, na drugom mjestu je CEFTA, pa tek onda Kina, koja je također važan ekonomski trgovinski partner EU“, rekao je Žiofre.

Nadalje, istaknuo je da je službeni Peking konkurent EU te sistemski rival zbog političkog sustava.

„Srbija je na putu da postane članicom EU i svakako želimo ojačati naše gospodarske odnose i zajedničke vrijednosti“, zaključio je Žiofre.

Jovana Kovačević avatar
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije