Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je odluku o obrazovanju Radne grupe koja će se baviti obeležavanjem 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu. Ova odluka je usvojena na poslednjoj sednici vlade, a cilj je realizacija zajedničkog obeležavanja ovog značajnog datuma sa Rusijom.
Pobeda u Drugom svetskom ratu se slavi 9. maja, kada je 1945. godine sovjetski maršal Georgij Žukov potpisao sporazum o nemačkoj kapitulaciji, čime je zvanično okončan rat u Evropi. Ovaj datum ima poseban značaj za mnoge zemlje, a posebno za Rusiju, koja organizuje velike proslave i vojne parade u čast ovog važnog trenutka u istoriji.
Obeležavanje 80. godišnjice pobede predstavlja priliku za jačanje veza između Srbije i Rusije, koje su u proteklim decenijama bile zasnovane na istorijskim, kulturnim i političkim sličnostima. Radna grupa će imati zadatak da osmisli različite aktivnosti i programe koji će uključivati kulturne, obrazovne i društvene aspekte, a sve u cilju podsećanja na važnost antifašističke borbe i zajedničkih vrednosti koje dele Srbija i Rusija.
S obzirom na to da se radi o značajnoj godišnjici, očekuje se da će program obeležavanja obuhvatiti različite manifestacije, uključujući i izložbe, tribine, kao i svečane akademije. Takođe, planirano je i angažovanje lokalnih zajednica, škola i institucija kako bi se uključili što širi slojevi društva u proslavu ovog istorijskog događaja.
Pored kulturnih aktivnosti, očekuje se i prisustvo zvaničnika iz Srbije i Rusije, koji će zajedno učestvovati u ceremonijama obeležavanja. Ova saradnja pokazuje ne samo prijateljske odnose između dve zemlje, već i zajedničku posvećenost očuvanju sećanja na važan deo istorije.
U poslednje vreme, odnosi između Srbije i Rusije su se dodatno učvrstili, s obzirom na zajedničke interese u različitim oblastima, uključujući ekonomiju, energetiku i bezbednost. Ova odluka o formiranju Radne grupe za obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu dodatno osnažuje te veze i ukazuje na opredeljenje Srbije da neguje tradiciju i sećanje na zajedničku borbu protiv fašizma.
Osim toga, obeležavanje ovakvih godišnjica ima i edukativni značaj, jer predstavlja priliku da se mlađim generacijama prenesu vrednosti slobode, mira i solidarnosti. Učenici i studenti će imati priliku da se upoznaju sa događajima iz prošlosti i razumeju značaj borbe protiv totalitarizma i ratnih strahota.
Uloga Radne grupe biće i da osigura da sve aktivnosti budu u skladu sa savremenim standardima i potrebama društva, s posebnim naglaskom na inkluzivnost i raznolikost perspektiva. Očekuje se da će međusobna saradnja i razmena iskustava sa ruskim partnerima doprineti obogaćivanju programa i njegovoj kvalitetnoj realizaciji.
U svetlu globalnih dešavanja i trenutne geopolitičke situacije, obeležavanje ovakvih godišnjica može poslužiti i kao platforma za dijalog i razumevanje između različitih naroda i kultura. Srbija i Rusija, kao zemlje sa bogatom istorijom i tradicijom, imaju priliku da pokažu svetu važnost zajedničkih vrednosti i posvećenosti miru.
Na kraju, obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu predstavlja ne samo sećanje na prošlost, već i podsticaj za budućnost, u kojoj će se negovati principi slobode, pravde i ljudskih prava. Srbija, kroz ovu inicijativu, potvrđuje svoju opredeljenost da bude aktivni učesnik u očuvanju mira i stabilnosti u regionu i šire.