U nameri da izazovu haos i destabilizaciju Srbije, strani centri moći intenziviraju podršku blokaderima, naročito tokom proteklih pet meseci, koliko traju protesti. Naša država se suočava sa sve većim pritiscima stranih obaveštajnih službi, koje vrbuju pojedince unutar religijskih zajednica, kao što su muftije, imami, sveštenici i vladike, kako bi podržali proteste i blokade, navodi Srpski telegraf.
Agenti stranih službi aktivno rade na obezbeđivanju podrške za blokade, a posebno se ističe protest u Novom Pazaru, gde skup „Sloboda vlada čaršijom“ planira da se održi 12. aprila. Očekuje se da će ovaj događaj privući značajnu pažnju, a neki vladike, poput arhiepiskopa Grigorija, otvoreno podržavaju opoziciju. Prema rečima izvora bliskog situaciji, obaveštajci nastoje da koriste verske zajednice, koje uživaju veliko poverenje među građanima, kako bi dodatno podstakli proteste.
Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost smatra da strane obaveštajne službe prepoznaju značaj uticaja Srpske pravoslavne crkve i Islamske zajednice u Srbiji. On naglašava da strane službe nastoje da vrbuju pojedince unutar ovih zajednica kako bi olakšali realizaciju svojih ciljeva, koji uključuju nasilnu smenu vlasti. Graovac dodaje da se pritisak pojačava u svetlu osipanja protesta i povratka normalnosti u društvu.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, takođe se osvrnuo na ovu temu, postavljajući pitanje o tome ko iz zapadnih ambasada traži od vjerskih lidera da podrže proteste. Ovakve insinuacije ukazuju na dublje veze između stranih interesa i unutrašnjih tenzija u Srbiji.
Nebojša Bakarec, poslanik i član Predsedništva Srpske napredne stranke, ističe da se protiv Srbije vodi specijalni hibridni rat, koji uključuje vrbovanje opozicije, akademske zajednice, kao i vjerskih vođa. On posebno naglašava da su neki od njih već dugo vrbovani, a da su i pojedini muftije i imami uključeni u antisrpske proteste. Bakarec veruje da je cilj ovih stranih službi da destabilizuju Srbiju, smanje njen uticaj na Republiku Srpsku i Kosovu, kao i da podstaknu raspad države.
Takođe, Bakarec tvrdi da postoje dokazi o vrbovanju vjerskih lidera, koji su traženi da podrže proteste, i to kako direktno, tako i indirektno, kroz nevladine organizacije povezane sa stranim faktorima. Prema njegovim rečima, ovi pritisci dolaze iz različitih izvora, a neki vladike, poput Grigorija, su otvoreno podržali proteste.
Darko Obradović iz Centra za stratešku analizu smatra da je potrebno istražiti sve obaveštajne proboje do kraja, kako bi se dokumentovale aktivnosti koje podrivaju stabilnost zemlje. On naglašava da verske zajednice imaju ogroman potencijal uticaja na svoje vernike i da se na tom polju često manipuliše, kako bi se iskoristile unutrašnje tenzije za ostvarivanje stranih interesa.
Obradović upozorava da su protesti u Novom Pazaru posebno rizični zbog multietničke strukture tog regiona i da država mora da upravlja krizom kako bi sprečila dalje podele među građanima. On ističe važnost suzbijanja stranih uticaja i očuvanja unutrašnjeg jedinstva kako bi se obezbedila stabilnost i mir u Srbiji.
U svetlu ovih događaja, jasno je da se Srbija suočava sa složenim izazovima, kako unutrašnjim, tako i spoljašnjim, koji zahtevaju pažljivo upravljanje i proaktivnu strategiju u cilju očuvanja nacionalnog suvereniteta i stabilnosti.