Srbija se suočava s velikim mineralnim bogatstvom, prema nedavnim potvrđenim informacijama Ministarstva energetike. Procjenjena vrijednost rezervi mineralnih sirovina u Srbiji prelazi 200 milijardi eura, što ukazuje na važnost rudnog sektora u zemlji. Pored brojnih stranih kompanija, i sama država aktivno istražuje metalične mineralne sirovine od 2016. godine s ciljem povećanja ukupnog potencijala resursa metalogenetskih oblasti. Dosadašnja istraživanja otkrila su prisustvo plemenitih metala poput zlata, platine, bakra i drugih dragocjenih metala na području ultramafita u Srbiji.
Prema Pravilniku o utvrđivanju godišnjeg programa osnovnih geoloških istraživanja za 2021. godinu, istraživanja su pokazala značajno prisustvo platinske grupe elemenata na području Takova, što ukazuje na potencijalno bogata ležišta metala. Istraživanja su takođe obuhvatila područja poput Gokčanice, Deli Jovana, Fruške Gore, Golije i Ozrena, gdje su također otkriveni visoki sadržaji zlata, srebra, bakra, olova, cinka i drugih metala. Država planira nastaviti s istraživanjima na navedenim lokacijama s ciljem ekonomske valorizacije novootkrivenih ležišta.
Nadalje, istraživanja metaličnih mineralnih sirovina pratila su i građevinske radove na izgradnji koridora 11, gdje su također otkrivena značajna nalazišta zlata, srebra i drugih metala. Lokaliteti poput Munjino brdo i Laz pokazali su visoke sadržaje zlata i srebra, što dodatno potvrđuje bogatstvo resursa u zemlji. Istraživanja su fokusirana na područje između Preljine i Požege, gdje su zabilježeni visoki sadržaji hroma, srebra i drugih metala.
Ukupno, istraživanja metaličnih mineralnih sirovina u Srbiji pokazuju veliki potencijal za ekonomski razvoj zemlje kroz valorizaciju resursa metala poput zlata, platine, bakra i drugih dragocjenih metala. Država u suradnji sa stranim kompanijama nastavit će s istraživanjima na području ultramafita i drugih oblasti kako bi iskoristila bogatstvo mineralnih resursa i potaknula rast rudnog sektora.