Pet zemljotresa pogodilo je tokom noći područje između Amorgosa i Santorinija, prema saopštenju Geodinamičkog instituta Nacionalne opservatorije Atine. Najjači zemljotres, jačine pet stepeni po Rihteru, zabeležen je jutros u 3.14 časova, 24 kilometra jugoistočno od Amorgosa. Nakon njega, usledila su još četiri manja zemljotresa jačine 4, 4.6, 4 i 4.1 stepeni, koji su se dogodili između 3.35 i 4.23 časova. U 6.21 časova registrovan je još jedan zemljotres jačine 4.1 stepen, 230 kilometara jugoistočno od Atine. Ovi događaji su deo kontinuirane seizmičke aktivnosti koja traje od početka februara.
U međuvremenu, juče je zabeležen i snažan zemljotres u Hrvatskoj, tačnije u zadarskom području, jačine 4.8 stepeni po Rihteru. Potres je bio na oko 120 kilometara od Splita, a njegova jačina izazvala je pomeranje zvonika na Pagu. Prostor oko zvonika je ograđen zbog opasnosti od pada delova konstrukcije. Hrvatski mediji prenose da se danas očekuje detaljan pregled stanja i preduzimanje bezbednosnih mera.
Epicentar zemljotresa u Hrvatskoj bio je na dubini od 14 kilometara, a nakon prvog potresa usledio je još jedan, slabiji, jačine 2.5 stepeni. Snažno podrhtavanje tla osećalo se i u Republici Srpskoj, Italiji i drugim delovima regiona.
Od 1. februara do danas, u regionu Kikladi zabeleženo je više od 1.100 zemljotresa, pri čemu je najjači imao magnitudu 5.3 Rihterove skale. U svetlu ovih događaja, škole na Santoriniju, Anafiju, Amorgosu i Iosu zatvorene su tokom ove nedelje. Stručnjaci upozoravaju da seizmička aktivnost može trajati mesecima, a ne isključuju mogućnost velikih zemljotresa ili manjih vulkanskih erupcija u blizini Nea Kameni ili Kolumba.
Ova recentna seizmička aktivnost ponovo je podigla pitanje o potencijalnoj opasnosti za Srbiju, koja se nalazi na Balkanskom poluostrvu, između evroazijske i afričke tektonske ploče. Seizmička aktivnost u Grčkoj i Hrvatskoj može se proširiti na ostatak Balkana, a fenomen poznat kao seizmička oluja može izazvati strah među stanovništvom. Iako se ovaj fenomen još uvek detaljno ne proučava, njegovi efekti mogu biti značajni.
S obzirom na to da se Srbija, zajedno sa susednim zemljama kao što su Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Albanija, Bugarska i Hrvatska, nalazi u regionu visoke seizmičke aktivnosti, posebno su ugrožena područja oko Kraljeva, Valjeva, Trstenika i Paraćina. U ovim delovima rizik od zemljotresa je povećan, a sa granicama između tektonskih ploča u blizini, ne može se isključiti mogućnost potresa u narednim danima. Stanovništvo se poziva na oprez i praćenje zvaničnih informacija o mogućim seizmičkim događajima.