Nakon odluke Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu da odbije poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog, situacija u društvu postaje sve napetija. Novinarka Ljiljana Smajlović je ocenila da se trenutni protesti i blokade sve više slični talačkoj krizi, naglašavajući da je teško predvideti ishod situacije. Smajlović je istakla kako svakodnevno strahuje od mogućih ozbiljnih povreda tokom protesta, što bi moglo izazvati dodatni bes u društvu.
Ona je naglasila da su studenti postali glavni politički akteri u ovoj krizi i da snose deo odgovornosti zbog odbijanja dijaloga. „Odbijanje razgovora produbljuje krizu“, rekla je Smajlović, dodajući da je potrebno da svi učesnici u ovom procesu budu otvoreni za komunikaciju. Pitala je da li studenti zapravo čitaju dokumentaciju koja se odnosi na njihove zahteve, ukazujući na potrebu za većim razumevanjem i odgovornošću sa njihove strane.
Profesor Vladan Petrov sa Pravnog fakulteta je izjavio da je dijalog jedini put ka rešenju trenutne krize. On naglašava da bi za studente bilo ključno da se uključe u fazu normalizacije, gde bi razumevanje i komunikacija mogli da prevladaju. Petrov je istakao važnost razgovora i otvorenosti državnih institucija, posebno u kontekstu trenutne tenzične atmosfere u društvu.
Analitičar Stevica Deđanski je ukazao na to da studenti često ne žele da se povežu sa vlastima ili opozicijom, što može dovesti do zloupotreba. On je naglasio da je dijalog neophodan jer ni jedan drugi način, poput nasilja ili sukoba, ne može doneti rešenje. Dragoljub Kojčić, politički filozof, dodao je da, iako se ne može govoriti protiv studenata, važno je razumeti raznolikost njihovih motiva i ciljeva, naglašavajući etički aspekt njihovih protesta.
Damir Handanović, član GO SNS, upozorio je da nastavak protesta i blokada može dovesti do još većih podela i nestabilnosti. On je pozvao sve učesnike u javnom životu da podrže dijalog i smirivanje tenzija. U međuvremenu, advokat Vladan Glišić je izneo zabrinutost zbog toga što protesti mogu predstavljati zloupotrebu političkih ambicija, ističući da su neki mladi ljudi samo karijeristi.
Sve ove izjave i analize ukazuju na to da je trenutna situacija u društvu izuzetno kompleksna. Dok jedni smatraju da su studenti nosioci promena i etičkog standarda, drugi ukazuju na mogućnost da su neki od njih pod uticajem opozicionih stranaka koje pokušavaju da iskoriste trenutnu krizu za političke ciljeve.
U ovom trenutku, čini se da je ključni izazov uspostavljanje dijaloga između svih strana, kako bi se izbegle dalje eskalacije i pronašlo rešenje koje će zadovoljiti sve učesnike. S obzirom na sve veće tenzije, potrebna je hitna akcija kako bi se sprečilo da situacija izmakne kontroli.
Dok se situacija razvija, važno je pratiti stavove i akcije svih strana uključenih u ovu krizu, jer će njihove odluke oblikovati budućnost ne samo za studente, već i za širu društvenu zajednicu. U ovom trenutku, nada se polaže u dijalog kao jedini put ka rešenju, a svaka dodatna blokada ili nasilje samo će produbiti krizu koja već traje.