Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće u ponedeljak 117,1744 dinara, što je neznatna promena u odnosu na petak, objavila je danas Narodna banka Srbije. Dinar će prema evru biti nepromenjen u odnosu na pre mesec dana, na godišnjem nivou jači je za 0,2 odsto, a od početka godine je nepromenjen.
Indikativni kurs dinara prema dolaru u četvrtak jači je za 0,3 odsto i iznosi 107,7367 dinara za dolar. Dinar je prema dolaru slabiji za 1,7 odsto nego pre mesec dana; na godišnjem nivou jači je za 0,2 odsto, a od početka godine oslabio je za 1,7 procenta.
Narodna banka Srbije je saopštila da je zvanični srednji kurs dinara prema evru danas 117,1744 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na petak. Kurs je prema danu za dolar jači za 0,3 odsto i iznosi 107,7367 dinara za dolar.
Dinar će biti nepromenjen prema evru u odnosu na pre mesec dana, na godišnjem nivou jači je za 0,2 odsto, a od početka godine je nepromenjen. Prema dolaru je slabiji za 1,7 odsto nego pre mesec dana; na godišnjem nivou jači je za 0,2 odsto, a od početka godine oslabio je za 1,7 procenta.
Narodna banka Srbije je objavila i da je neto devizne rezerve na kraju novembra iznosile 13,9 milijardi evra, što je za 943 miliona evra manje nego na kraju oktobra. Devizne rezerve su na godišnjem nivou veće za 2,7 milijardi evra, odnosno za 24,3 odsto.
Narodna banka Srbije je saopštila da je neto devizne rezerve na kraju novembra iznosile 13,9 milijardi evra, što je za 943 miliona evra manje nego na kraju oktobra. Devizne rezerve su na godišnjem nivou veće za 2,7 milijardi evra, odnosno za 24,3 odsto.
Kako je saopšteno, na deviznim tržištima je intervenisala Narodna banka Srbije kupovinom ukupno 15 miliona evra, i to kako bi ublažila veće dnevne oscilacije kursa dinara.
Narodna banka Srbije procenjuje da je godišnja stopa rasta CPI 2,3 odsto, pri čemu su glavni faktori rasta potražnja i cene hrane, ali da će inflacija ostati unutar ciljanih parametara.
„Zvanični indeksi cena napredovali su 1,0% na mesečnom nivou i 2,3% na godišnjem nivou. Pritisak na cene se prenosi sa strane tražnje (najviše rastu cene usluga) i sa strane ponude (trajna roba i cene hrane)“, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije.
„Ostati će unutar ciljanog opsega centralne banke, s obzirom na očekivane usklađenosti cena, relativno skroman rast plata i ukupna neizvesnost u vezi sa pandemijom“, ocenjuje NBS.
Narodna banka Srbije je podsetila da je minimalna zarada od 1. januara 2023. godine povećana sa 32.126 na 35.025 dinara bruto.
Narodna banka Srbije je saopštila da je ostvarena minimalna zarada od 1. januara 2023. godine povećana sa 32.126 dinara na 35.025 dinara bruto. Ovo je povećanje minimalne zarade za više od 9%. Kako je navedeno, ovako visoko povećanje odražava rast konkurentnosti i efikasnosti, kao i veći obim negovanih potreba, odnosno socijalno partnerstvo. Ovim će ljudi koji rade dobiti pristojniju platu, što bi trebalo doneti oporavak potrošnje.