Šta može čip koji je Maskova kompanija ugradila u ljudski mozak

Stefan Nikolić аватар

Moždani implantati napreduju: Mozak povezan s mašinom

Kompanija Neuralink, osnovana od strane Ilona Maska, nedavno je sprovela prvi testiranje svog moždanog implantata na ljudskom pacijentu. Ovaj korak označava veliki napredak u tehnologiji i otvara mogućnosti za lečenje neuroloških bolesti kao što su paraliza ili sljepilo izazvano neurološkim deficitom.

„Telepathy“ – kako je nazvan moždani čip kompanije Neuralink – sastoji se od 1024 elektroda koje su pričvršćene na fleksibilne niti tanje od ljudske kose. Ove elektrode snimaju električnu aktivnost neurona u mozgu i šalju ove informacije u kompjuter. Ovo može imati veliki uticaj na pacijente s neurološkim bolestima, omogućavajući im novi način komunikacije i kretanja.

Iako su ovi napredci impresivni, naučnici ističu da su Maskove vizije, kao što su telepatija i supervizorske sposobnosti, možda ipak previše daleko za sadašnju tehnologiju. Trenutno, tehnologija se fokusira na poboljšanje komunikacije i kretanja kod pacijenata s povredama kičme ili stanjima kao što je Locked-in sindrom.

Nedavni uspesi sa „brain-computer interfaceom“ (BCI) pokazali su da ova tehnologija može imati veliki uticaj na živote ljudi. U jednom slučaju, paralizovan pacijent je stisnuo robotsku ruku predsjednika SAD-a, Baraka Obame, koristeći BCI. Takođe, jedan pacijent s povredom kičmene moždine uspio je ponovo prohodati zahvaljujući mini-uređaju koji prenosi informacije iz mozga u kičmenu moždinu.

Ove inovacije u BCI tehnologiji predstavljaju novu generaciju terapije za neurološke bolesti i povrede. Duboka moždana stimulacija, koja uključuje implantaciju elektroda u određene regije mozga, već se koristi za lečenje Parkinsonove bolesti od 1990-ih.

Iako su ovi uspesi impresivni, još uvijek postoji mnogo izazova koji treba prevazići kako bi se ostvarile Maskove ambicije u vezi sa BCI tehnologijom. Mnogi naučnici tvrde da čitanje misli ili stvaranje telepatije trenutno nije izvodljivo, jer ne razumemo dovoljno neuro-mehanizme ljudskog mozga.

Ipak, postignuća Neuralink-a i drugih kompanija u ovoj oblasti pokazuju da BCI tehnologija ima potencijal da napravi revoluciju u medicini i promeni živote miliona ljudi širom sveta. Sposobnost da se poveže mozak sa mašinom otvara nove mogućnosti za lečenje i poboljšanje kvaliteta života pacijenata sa neurološkim bolestima i povredama. Dok će naučnici raditi na prevazilaženju izazova i ograničenja, očekuje se da će BCI tehnologija igrati sve važniju ulogu u budućnosti medicine i neurologije, otvarajući put ka novim inovacijama i dostignućima.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije