Šta se dešava sa cenom nafte na svetskom tržištu?

Branko Simić аватар

Prema izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA), cene nafte na svetskom tržištu danas su u blagom padu zbog smanjene potražnje ove godine i većeg rasta zalihama sirove nafte u Americi. Cena sirove nafte „brent“ iz Severnog mora je manja za 17 centi i sada iznosi 81,43 dolara po barelu, dok je cena svetle sirove nafte u Njujorku pala za 16 centi i iznosi 76,48 dolara po barelu.

IEA je smanjila svoja predviđanja za globalnu potražnju nafte sa 1,24 miliona barela dnevno na 1,22 miliona barela zbog gubitka zamaha u potražnji. Ovaj izveštaj je uticao na pad cena nafte na tržištu. Analitičari ističu da je smanjenje predviđanja za potražnju potaknuto globalnim ekonomskim usporavanjem usled pandemije COVID-19.

Osim toga, veći od očekivanog rast zaliha sirove nafte u Americi takođe je uticao na pad cena. Prema podacima Američkog instituta za naftu (API), zalihe sirove nafte su porasle za 3,5 miliona barela u prošloj nedelji, što je znatno veći rast u odnosu na očekivanja analitičara. Ovo povećanje zaliha takođe je stvorilo pritisak na cene nafte na svetskom tržištu.

Smanjenje potražnje i povećanje zaliha nafte u Americi su samo neki od faktora koji utiču na promene cena nafte. Geopolitički faktori, kao i proizvodnja nafte u zemljama članicama OPEC-a takođe igraju važnu ulogu u određivanju cena na svetskom tržištu. Očekuje se da će ovi faktori i dalje imati uticaja na kretanje cena nafte u narednom periodu.

Analitičari ističu da je potrebno pažljivo pratiti situaciju na tržištu nafte, jer fluktuacije cena mogu uticati na globalnu ekonomiju, ali i na cene energenata i proizvoda koji se od nafte proizvode. Također se očekuje da će odluke velikih proizvođača nafte, poput Saudijske Arabije i Rusije, imati značajan uticaj na kretanje cena, s obzirom na njihovu ulogu u regulisanju globalne proizvodnje i cena nafte.

Pored toga, i faktori kao što su rastuća ekonomija Kine, ali i političke tenzije u različitim delovima sveta, takođe mogu uticati na kretanje cena nafte. Ukratko, tržište nafte je kompleksno i izloženo različitim uticajima, što ga čini veoma promenljivim i zahteva pažljivo praćenje.

Uzmemo li u obzir smanjenje potražnje, povećanje zaliha nafte u Americi i druge faktore, neizvesnost će verovatno nastaviti da utiče na kretanje cena nafte u narednom periodu. Očekuje se da će tržište nafte ostati pod pritiskom dok se ne postigne ravnoteža između ponude i tražnje.

Kako će se situacija na tržištu nafte dalje razvijati, teško je predvideti, ali je jasno da će to imati značajan uticaj na globalnu ekonomiju i energetski sektor. Sve oči su uprte ka proizvođačima nafte, ali i analitičarima, kako bi se sagledale sve promenljive i odredila pravilna strategija za dalje poslovanje na tržištu nafte.

Branko Simić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije