ŠTA URADIŠE? Honda iznenada povlači 750.000 vozila iz prodaje, a OVO JE RAZLOG

Stefan Nikolić аватар

Japanska kompanija Honda Motor najavila je danas povlačenje oko 750.000 vozila u Sjedinjenim Američkim Državama zbog kvara na sistemima vazdušnih jastuka. Nacionalna uprava za bezbednost saobracaja na auto-putevima (NHTSA) istakla je da bi senzori težine suvozačevog sedišta mogli da puknu i dovedu do kratkog spoja, nakon čega ne bi uspeli da potisnu vazdušne jastuke kao što je predviđeno.

Revizija se odnosi na određena vozila modela Honda Pilot, Accord i Civic, koja su proizvedena između 2020. i 2022, kao i na neka vozila Honda CR-V i Pašport iz 2020. i 2021. Honda je istakla da ima 3.834 zahteva na osnovu garancije i dodaje da nije bilo izveštaja o povredama ili smrtnim ishodima u vezi sa zahtevima za povlačenje vozila na popravku od juna 2020.

Objašnjavajući kako je kvar možda nastao, Honda je navela da „nakon što je prirodna katastrofa pogodila proizvodni pogon podizvođača, dobavljač privremeno promenio osnovni materijal na štampanoj ploči senzora težine sedišta“. Kompanija je dodala da bi alternativni materijal, koji je potom korišćen, mogao da dovede do dodatnog opterecenja na ploči.

Tojota Motor je proteklog decembra povukao 1,12 miliona vozila širom sveta, jer bi kratak spoj u senzoru mogao da dovede do toga da vazdušni jastuci ne budu aktivirani kako je dizajnirano. Pored toga, Honda je povukla 4,5 miliona vozila širom sveta zbog rizika od kvara pumpe za gorivo, što se odnosi na 2,54 miliona vozila u SAD.

Ovo povlačenje vozila na popravku može izazvati negativne reakcije kod potrošača, ali isto tako pokazuje odgovornost i brigu japanske kompanije prema sigurnosti svojih korisnika i šire populacije. Ovakvi koraci pokazuju posvećenost kompanija bezbednosti potrošača i njihovoj želji da održe visok standard kvaliteta proizvoda.

Sa dolaskom novih tehnologija i sofisticiranih sistema u automobilsku industriju, značaj sigurnosnih sistema nikad nije bio veći. Kompanije poput Honde i Tojote, koje su lideri u globalnoj automobilskoj industriji, imaju odgovornost da redovno proveravaju i održavaju kvalitet svojih proizvoda kako bi osigurali bezbednost korisnika. Ovo povlačenje vozila na popravku je primer preventivnog delovanja, koje će omogućiti rešavanje potencijalnih problema pre nego što dođe do ozbiljnih povreda ili nesreća.

Treba naglasiti da uvođenje novih tehnologija u automobile donosi i nove izazove. Proizvođači moraju biti pažljivi prilikom izbora materijala i delova kako bi osigurali pouzdanost i bezbednost svojih proizvoda. U ovom slučaju, promena osnovnog materijala na senzorima težine suvozačevog sedišta je dovela do potencijalnog kvara. Reakcija kompanije na ovo je ključna kako bi se izbegle ozbiljne posledice po korisnike vozila.

Iako povlačenje velikog broja vozila može predstavljati izazov za kompanije, to je ipak neophodan korak kako bi se očuvala bezbednost korisnika. Očekuje se da će kompanija Honda preduzeti sve potrebne korake kako bi rešila problem i osigurala da vozila budu bezbedna za vožnju.

U vreme kada globalna industrija automobila prolazi kroz velike promene, sigurnosni standardi su ključni za održavanje poverenja korisnika i društva u celini. Povlačenje vozila na popravku zbog kvara na sistemima vazdušnih jastuka pokazuje da kompanije u auto-industriji prepoznaju značaj sigurnosnih sistema i spremne su da preduzmu sve korake kako bi garantovale bezbednost svojih proizvoda. Ovo je korak u pravom smeru ka očuvanju bezbednosti svih učesnika u saobracaju, i predstavlja primer odgovornog poslovanja kompanija u auto-industriji.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije