Na nedavno završenoj dvonedeljnoj speleološkoj ekspediciji u Nacionalnom parku Severni Velebit u Hrvatskoj, otkriveno je da se stalni led u jamama intenzivno smanjuje, što bi moglo biti posledica klimatskih promena u proteklih deset godina. Ekspediciju je vodila speleologinja Valentina Plemenčić, a uključivala je 53 speleologa koji su istražili 36 speleoloških objekata, većinom jama, od kojih je sedam sadržalo stalni led.
Rukovodilac naučnih istraživanja Dalibor Paar izjavio je da se nivo leda u jamskom sistemu „Lukina jama – Trojama“, najdubljoj jami u Hrvatskoj dubokoj 1.431 metar, smanjio za oko dva metra u periodu od 2022. do 2024. godine. Ova promena ukazuje na ozbiljan trend smanjivanja leda, što može imati dalekosežne posledice na ekosistem Nacionalnog parka Severni Velebit.
Speleolozi su istakli važnost očuvanja ovih prirodnih fenomena i pozvali na dodatna istraživanja i mere zaštite. Nacionalni park Severni Velebit jedno je od najvažnijih prirodnih blaga Hrvatske, sa bogatim ekosistemom i jedinstvenim speleološkim objektima. Smanjenje stalnog leda u jamama može dovesti do poremećaja u biljnom i životinjskom svetu parka, te se stoga hitno moraju preduzeti akcije radi očuvanja ovog delicatnog balansa.
Speleološki odsek Velebit nastavlja sa istraživačkim radom i nadgledanjem promena u jamskim sistemima Nacionalnog parka Severni Velebit, kako bi se stvorile osnove za efikasnu zaštitu ovog jedinstvenog prirodnog područja. Klimatske promene su stvarnost sa kojom se suočava ceo svet, ali važno je prepoznati i lokalne posledice tih promena i preduzeti odgovarajuće korake kako bi se sačuvala priroda i njena jedinstvena lepota.
Očuvanje Nacionalnog parka Severni Velebit važno je ne samo za Hrvatsku, već i za celokupni ekosistem ovog dela Evrope. Stalni led u jamama jedno je od njegovih karakterističnih obeležja, koje sada dolazi pod ozbiljnu pretnju usled klimatskih promena. Potrebno je delovati brzo i efikasno kako bi se sprečilo dalje smanjivanje leda i sačuvao integritet ovog prelepog prirodnog područja.
Speleolozi, naučnici i aktivisti za zaštitu životne sredine sarađuju zajedno kako bi se pronašla rešenja za očuvanje Nacionalnog parka Severni Velebit. Svaka osoba može doprineti svojim delovanjem u borbi protiv klimatskih promena i zaštiti prirode, tako što će voditi računa o svom uticaju na okolinu i podržavati inicijative za očuvanje prirodnih resursa.
Hrvatska ima bogatu prirodnu baštinu koju treba sačuvati za buduće generacije, a Nacionalni park Severni Velebit je jedan od dragulja te baštine. Smanjenje stalnog leda u jamama simbolizuje opasnost koja preti ovom jedinstvenom području, ali uz zajedničke napore i odgovorne akcije, može se sprečiti dalje propadanje i sačuvati ovo blago za buduće generacije.