Strogi propisi nisu smanjili nivo emisija CO2, isti kao prije 10 godina

Stefan Nikolić аватар

Većina automobila na evropskim cestama proizvodi istu razinu CO2 emisije kao prije deset godina, izvijestili su revizori Europske unije (ECA), upozoravajući da EU neće ispuniti svoj cilj do 2030. godine.

Do kraja desetljeća, EU se obvezala smanjiti neto emisije stakleničkih plinova za najmanje 55 posto u odnosu na razinu iz 1990. godine. Neuspjeh u značajnijem smanjenju emisija CO2 uzrokovan je „sporom implementacijom električnih vozila širom kontinenta“, dodaje ECA.
„Kontinuirana poboljšanja tehnologije motora i uvođenje hibridnih pogonskih sklopova učinili su motore učinkovitijima, ali povećana masa vozila u kombinaciji sa snažnijim motorima poništava postignuti tehnološki napredak“, navodi se u izvještaju.
Prosječna masa automobila povećala se za oko 10 posto između 2011. i 2022., dok je snaga motora porasla za 25 posto, prenosi „Jutarnji.hr“.
Emisije novih automobila počele su značajno padati tek 2020. godine, navode mediji.
„To je uglavnom zbog značajnog porasta broja električnih vozila, dok stvarne emisije CO2 automobila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem nisu pale“, navodi se u izvještaju.
Krivica za loš rezultat pripisana je i „rupama u zakonu“ koje su dozvoljavale laboratorijsko testiranje, a ne testiranje u realnim uslovima. To su iskoristili proizvođači automobila koji su napravili velike razlike između „fabričkih“ i stvarnih emisija.
Komentirajući izvještaj, povjerenica za transport EU Adina Valean rekla je da će EU preispitati zakonodavstvo kako bi se spriječilo daljnje iskorištavanje rupa u zakonu.
„Na temelju ovog izvještaja, jasno je da postoje ozbiljni problemi s emisijama vozila u Europskoj uniji. Moramo poduzeti hitne korake kako bismo osigurali da proizvođači automobila poštuju emisijske standarde i da se stvarne emisije automobila podudaraju s onima deklariranim u laboratorijskim uvjetima“, rekla je Valean.
Dodala je da EU planira osigurati poboljšane standarde i nadzor kako bi se osiguralo da proizvođači automobila ne mogu izbjeći svoje obveze smanjenja emisija.
Izvještaj ECA također je potaknuo raspravu o tome kako bi se moglo ubrzati prihvaćanje električnih automobila. Mnogi su pozvali na veće poticaje za kupnju električnih vozila kako bi se smanjila ovisnost o automobilima s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem.
U narednim godinama, očekuje se da će se uvesti stroži propisi i ciljevi za smanjenje emisija CO2 u prometu, a EU će dodatno uložiti napore u promociju električnih vozila kroz poticaje, infrastrukturu punjenja i ulaganje u tehnologiju baterija.
Očekuje se i da će proizvođači automobila intenzivirati svoje napore u proizvodnji električnih vozila kako bi udovoljili sve strožim propisima i zahtjevima potrošača.
Uz sve to, izvještaj ECA ističe važnost daljnjeg promoviranja javnog prijevoza i smanjenja ovisnosti o osobnim automobilima kao ključnim korakom prema postizanju ciljeva smanjenja emisija CO2.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da će smanjenje emisija CO2 automobila i dalje biti ključni izazov za Europsku uniju u narednim godinama, a stvaranje povoljnog okruženja za ulaganje u električna vozila i javni prijevoz bit će od presudne važnosti za postizanje postavljenih ciljeva borbe protiv klimatskih promjena.

Stefan Nikolić аватар
BEOGRAD Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije