Poskupljenja struje za domaćinstva u Srbiji su neizbežna, a trenutna situacija na globalnom tržištu energenata dodatno komplikuje situaciju. Stručnjaci predviđaju da će računi za struju rasti, ali tačan iznos poskupljenja ostaje nepoznanica. Željko Marković, stručnjak za energetiku, naglašava da su povećanja cena struje u skladu sa globalnim trendovima, gde su cene energenata na veleprodajnom tržištu skočile za četiri do pet puta.
Marković objašnjava da će poskupljenja biti neophodna kako bi se obezbedilo pozitivno poslovanje Elektroprivrede Srbije (EPS). On ističe da Srbija ne zavisi u potpunosti od uvoza električne energije, ali da oko 20 procenata struje dolazi iz uvoza. „EPS je do skoro imao stabilan bilans, ali su problemi u proizvodnji uglja doveli do potrebe za uvozom struje, što će dodatno uticati na cene,“ kaže Marković.
Prema njegovim rečima, očekuje se da će cena električne energije biti na nivou koji zadovoljava trećinu trenutne tržišne cene. „Trošak EPS-a po megavat-satu iz domaće proizvodnje plus uvoz iznosi oko 80 evra, dok je tržišna cena 250 evra,“ dodaje Marković. Na pitanje o mogućim poskupljenjima, on napominje da niko ne može dati tačan odgovor, ali da ne očekuje drastična povećanja.
U međuvremenu, Zoran Drakulić, predsednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“, ističe da su cene električne energije za privredu već dovoljno visoke i da ne bi trebalo da dođe do novih poskupljenja. „Cene su već podignute, a građani, čak i oni koji nisu privrednici, snose troškove poskupljenja, jer smo morali povećati cene proizvoda,“ objašnjava Drakulić. On dodaje da bi, u slučaju novih poskupljenja, nadležni morali da pruže jasna objašnjenja, s obzirom na to da nije siguran koliko su privrednici spremni na dodatne troškove.
U svetlu ovih informacija, jasno je da će se situacija na tržištu električne energije u Srbiji dalje razvijati, a građani će morati da se pripreme na moguće promene u računima za struju. Dok se čekaju konačne odluke i procene, važno je pratiti globalne trendove i kako oni utiču na lokalne cene energenata.
Stručnjaci takođe upozoravaju da bi trebalo preispitati strategije potrošnje i razmisliti o alternativnim izvorima energije kako bi se smanjila zavisnost od uvoza i stabilizovale cene. Inicijative za korišćenje obnovljivih izvora energije mogle bi biti ključne u borbi protiv poskupljenja i kreiranju održivijeg energetskog sistema.
U ovom trenutku, građani Srbije suočavaju se sa nesigurnošću u vezi sa budućim troškovima za električnu energiju. Treba napomenuti da su globalne ekonomske prilike i geopolitičke tenzije značajno uticale na tržište energenata, što dodatno otežava predviđanje cena. Očekivanja su da će se situacija nastaviti menjati, a građani i privreda će morati da se prilagode novim realnostima.
Kako se proleće bliži, svi očigledno čekaju konačne odluke i zvanične najave o eventualnim poskupljenjima. U međuvremenu, važno je da se građani informišu o svojim pravima i mogućnostima, kao i da prate analize stručnjaka u oblasti energetike kako bi bili spremni na sve eventualne promene.