Cena gasa, taksa na CO2 i tropske temperature dovele su do toga da se sada ne može kupiti električna energija za sledeću godinu po ceni nižoj od 90 evra po MWh. Prosečna veleprodajna cena za isporuke 2022. godine će se kretati od 80 do 85 evra po MWh. Dejan Stojčevski, tehnički direktor SEEPEX a.d. Beograd, je izjavio za Energiju Balkana da bi prodaja struje bez uračunate cene CO2 vodila EPS direktno u propast. Trenutno je cena električne energije stigla do 92 evra po MWh, te je nemoguće naći cenu nižu od 90 evra po MWh. Stojčevski naglašava da bi ove cene mogle da ostanu nepromenjene bar dve do tri godine.
Glavni uzroci dramatičnog poskupljenja električne energije su cena CO2, cena gasa i povećana potrošnja zbog tropskih temperatura. Trenutno ne postoji razlika između tržišta gasa i električne energije, pa kada cena gasa skoči, skače i cena električne energije. Takođe, Stojčevski ističe da je gas poskupeo tri puta u odnosu na period februara – marta ove godine, što je direktno uticalo na poskupljenje električne energije. Cena CO2 je trenutno oko 56/57 evra po toni, što je približno ceni CO2 po MWh.
Stojčevski ističe da gas diktira cenu električne energije, a da će njegova cena zavisiti od starta gasovoda Severni tok 2. Kupci kod bilateralnih ugovora mogu se dogovarati o ceni sa snabdevačima električnom energijom, dok oni koji kupuju na tržištu za krajnju potrošnju moraju da prihvate cenu koja je na berzi. Postavlja se kao dobro pitanje gde je tu Srbija – cena električne energije zavisi od cene u Evropi, i Srbija je deo evropskog tržišta.
Stojčevski poručuje da je ova veleprodajna cena električne energije dovoljna da zelena energija ide na tržište bez ikakvih podsticaja, ali da zeleni kapaciteti u našem regionu još nisu nadomestili izlazak termoelektrana iz proizvodnje. Na kraju, ističe da je sada pravo vreme za kupovinu električne energije za narednu godinu, jer je najjeftinije kupovati od februara do početka maja.