Studenti u zemlji nastavljaju svoje proteste, a blokada zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku traje od ponedeljka uveče. Ova akcija je deo šireg pokreta protiv, kako studenti tvrde, netačnog izveštavanja javnog servisa o njihovim protestima. Studenti su se okupili ispred svih ulaza u zgrade RTS-a, blokirajući pristup.
Policija je rano jutros raspoređena na raskrsnici ulica Svetogorske i Takovske kako bi obezbedila red u ovom delu grada. Saobraćaj je zatvoren u Takovskoj ulici, kao i u ulicama Ilije Garašanina i kneza Višeslava, što je dodatno otežalo kretanje u ovom delu Beograda.
Razlog za blokadu, prema rečima studenata, leži u percepciji da javni servisi ne izveštavaju istinito o njihovim akcijama i zahtevima. Ova blokada će trajati, kako su najavili, sve dok se ne raspiše novi konkurs za Regulatorno telo za elektronske medije (REM) ili dok se RTS ne ukine. Studenti smatraju da trenutna situacija ne odgovara potrebama savremenog društva i da su potrebne promene.
U međuvremenu, RTS je u svom saopštenju zatražila od studenata da prekinu blokadu, naglašavajući da takvo ponašanje predstavlja nedopustiv pritisak na zaposlene i sprečava ih da obavljaju svoj posao. U saopštenju se takođe ističe da je namera blokirajuće akcije zapravo gašenje javnog servisa, što je dodatno izazvalo tenzije među studentima i zaposlenima u medijima.
U Novom Sadu, juče je ponovo došlo do okupljanja građana ispred zgrade RTV-a, na poziv neformalnih grupa koje su se organizovale kao zborovi. Ovi protesti su deo šireg nezadovoljstva koje se širi među studentima i građanima širom Srbije. Novosadski studenti su takođe pokušali da blokiraju zgradu RTV-a, ali je policija intervenisala i odblokirala zgradu tokom noći. Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je u toku identifikacija lica koja su počinila krivična dela tokom protesta, i da će protiv njih biti podnete odgovarajuće prijave.
Studenti su ranije, 9. aprila, protestovali ispred RTS-a, optužujući javni servis za objavljivanje netačnih informacija o nastavku nastave na nekoliko fakulteta. Kako su oni naveli, odluke o nastavku nastave donela su nastavno-naučna veća tih fakulteta, a te odluke su bile objavljene na zvaničnim sajtovima visokoškolskih ustanova. Ova situacija dodatno je pojačala sumnju studenata u objektivnost i tačnost izveštavanja javnog servisa.
Takođe, studenata su se okupili i 9. marta, kada su blokirali zgrade RTS i RTV na 22 sata. Tokom svojih protesta, studenti su izrazili nezadovoljstvo načinom na koji se izveštava o njihovim zahtevima i protestima, kao i nedostatkom dijaloga između vlasti i mladih.
U svetlu ovih događaja, jasno je da se društvena atmosfera u Srbiji menja, a studenti postaju sve aktivniji u izražavanju svojih stavova i zahteva. Ova blokada RTS-a i protesti u Novom Sadu samo su deo šireg pokreta koji se bori za promena u društvu i na medijskoj sceni. Kako se situacija razvija, ostaje da se vidi kako će se vlasti i mediji odnositi prema ovim zahtevima i hoće li doći do dijaloga koji može doneti potrebne promene u načinu izveštavanja i funkcionisanju javnih servisa.