Bekstvo bivšeg pripadnika kosovske OVK Bljerima Ramadanija iz Severne Makedonije, gdje je bio uhapšen po poternici Srbije, izazvalo je žestoku reakciju dijela makedonske javnosti. Vladajuća stranka VMRO-DPMNE krivi suce koji su mu odredili kućni pritvor za njegovo bijeg. „Jasno je da su isti suci koji su mu omogućili kućni pritvor doprinijeli i njegovom bijegu. Godinama, ti suci su služili kako bi štetili SDSM i DUI“, izjavili su iz VMRO-DPMNE.
Ova situacija je potaknula pitanje o odgovornosti sudaca koji su donijeli takvu odluku o Ramadanijevom kućnom pritvoru. VMRO-DPMNE također postavlja pitanje zašto Sudski savet nije reagirao na takvu odluku sudaca i sumnja da su opozicijske stranke SDSM i DUI protiv raspuštanja Sudskog savjeta i reformi u pravosuđu.
Ramadani je bio uhapšen u Severnoj Makedoniji po poternici Srbije zbog zločina koje je navodno počinio tijekom rata na Kosovu. Međutim, on je uspio pobjeći iz kućnog pritvora, što je izazvalo bijes i frustracije u javnosti. Ova situacija otvara pitanje o učinkovitosti pravosuđa i nadzoru nad sudstvom u Severnoj Makedoniji.
Ovaj slučaj također pokreće pitanje suradnje između zemalja Balkana u procesu suđenja za ratne zločine. Ukoliko se pokaže da je Ramadanijev bijeg rezultat propusta ili nemara u makedonskom pravosuđu, to bi moglo dovesti do dodatnih problema u već opasnom političkom i pravnom okruženju Balkana.
Sudski savet treba hitno istražiti ovaj slučaj i utvrditi odgovornost sudaca koji su odredili kućni pritvor Ramadaniju. Također, potrebno je uspostaviti strože mjere nadzora nad osobama koje se nalaze u kućnom pritvoru kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti.
Opozicione stranke SDSM i DUI trebaju podržati reforme u pravosuđu i raditi na jačanju neovisnosti sudstva kako bi se osiguralo pravedno suđenje za sve, bez obzira na političke motive ili utjecaje.
U međuvremenu, makedonska javnost zahtijeva odgovornost za ovaj propust u pravosudnom sustavu i traži da se preuzmu odgovarajuće mjere kako bi se spriječili slični incidenti u budućnosti. Ramadanijev bijeg iz kućnog pritvora podsjeća na važnost transparentnosti i odgovornosti u pravosudnim institucijama te potrebu za reformama radi jačanja vladavine prava i poštovanja ljudskih prava u društvu.
U zaključku, bekstvo bivšeg pripadnika kosovske OVK Bljerima Ramadanija iz kućnog pritvora u Severnoj Makedoniji izazvalo je veliku zabrinutost u javnosti i postavlja pitanje o učinkovitosti pravosuđa i nadzoru nad sudstvom. Vladajuća stranka VMRO-DPMNE kritizira suce koji su odredili kućni pritvor Ramadaniju, dok opozicione stranke SDSM i DUI trebaju podržati reforme u pravosuđu kako bi se osigurala neovisnost sudstva i pravično suđenje za sve. Nema sumnje da će ovaj slučaj imati dalekosežne posljedice na političku i pravosudnu scenu Balkana, te da će biti potrebne hitne mjere kako bi se osigurala odgovornost i pravda za sve uključene strane.