Brojne zaloge čekova preko posrednika širom Srbije
Veliki broj građana Srbije sve češće zaloge čekove preko posrednika, poput zalagaonica, iako je ovakva praksa zapravo zabranjena zakonom. Ova usluga omogućava građanima da brzo unovče čekove i dobiju keš, uz plaćanje određene provizije ili kamate.
Klijenti koji se odluče da založe ček, plaćaju određenu naknadu ili kamatu, koja može iznositi od 300 do 500 dinara mesečno. Nakon 30 dana, klijent ima obavezu da dođe i otkupi ček po njegovoj stvarnoj vrednosti. Ukoliko želi, klijent može odlagati realizaciju čeka iz meseca u mesec, uz odgovarajuću tarifu koja se razlikuje od zalagaonice do zalagaonice. Na primer, neke zalagaonice za otkup čeka nakon pet meseci uzimaju i 25% njegove vrednosti.
Građani se obično odlučuju za ovu opciju kada im je potreban hitan novac za neplanirane troškove. Iako je ovakva praksa neovlašćena, mnoge zalagaonice nude ove usluge putem svojih zvaničnih internet stranica, oglasa ili čak reklamiraju na ulici ili izlogu lokala.
Narodna banka Srbije ističe da unovčavanje čekova uz proviziju preko posrednika predstavlja neovlašćeno bavljenje davanjem kredita, a da je naknada koju građani plaćaju zapravo kamata za kreditiranje. Zakonom o bankama propisano je da se za krivično delo nepoštovanja ovih pravila može izreći kazna zatvora od tri meseca do pet godina.
Centralna banka ističe da delatnost zalagaonica nije u njihovoj nadležnosti i da nije predviđeno da NBS daje dozvole ili nadzire rad ovih firmi. Javno finansijsko pravo Srbije takođe propisuje da se davanjem kredita mogu baviti isključivo ovlašćene institucije, poput banaka ili posebnih institucija.
Građani se i dalje odlučuju za unovčavanje čekova preko posrednika, uprkos zabrani i riziku od krivičnog gonjenja. Razlozi zašto se ljudi odlučuju za ovu opciju mogu biti različiti, od iznenadnih troškova do hitne potrebe za kešom. Ipak, važno je naglasiti da je ova praksa nelegalna i da može izazvati ozbiljne probleme za građane koji je koriste.
Ukoliko građani naiđu na ovakve ponude unovčavanja čekova preko posrednika, preporučljivo je da se konsultuju sa stručnjacima ili nadležnim institucijama kako bi dobili savet o mogućim rizicima i posledicama. Samo na taj način mogu zaštititi svoja prava i izbeći potencijalne probleme sa zakonom.