Tek rođenu bebu bacila u kontejner, otkriveni novi detalji

Goran Petrović avatar

Majka M.J. (22) iz Malošišta, koja je uhapšena zbog sumnje da je tek rođenu bebu bacila u kontejner, osumnjičena je za teško ubistvo u pokušaju. Ovaj slučaj je preuzet od strane Višeg javnog tužilaštva u Nišu, nakon što je Osnovno javno tužilaštvo sprovelo inicijalnu istragu. Porparol Višeg javnog tužilaštva, Vladimir Stanojević, potvrdio je da je predmet ustupljen zbog ozbiljnosti krivičnog dela.

Incident se odigrao sredinom decembra, kada je M.J. bacila svoju novorođenu bebu u kontejner ispred svoje kuće u selu Malošište, koje se nalazi u blizini Doljevca. Na sreću, beba je pronađena živa, zahvaljujući komšiji Bojanu Zlatkoviću, koji je čuo plač. On je bebu izvadio iz kontejnera i zadržao je u svojim rukama dok nije stigla ekipa Hitne pomoći iz Doljevca.

Prema izjavama lekara, beba je pronađena u kontejneru umotana u stari peškir i imala je tragove krvi, što ukazuje na to da je porođaj obavljen neposredno pre nego što je pronađena. Dr. Bogoslović, koji je bio deo ekipe Hitne pomoći, rekao je da su stigli na lice mesta vrlo brzo i zatekli bebu sa stabilnim vitalnim parametrima, ali sa nepodvezanom pupčanom vrpcom.

Kada je Hitna pomoć stigla, beba je odmah prevezena u Dečju internu kliniku UKC Niš, gde je dobila potrebnu medicinsku negu. Ovaj incident je izazvao veliku pažnju javnosti, a mnogi su izrazili divljenje prema herojima iz Doma zdravlja koji su spasili novorođenče.

Roditelji porodilje, Jelena i Dragan J., bili su šokirani saznanjem da je njihova ćerka trudna i da je porodila. Oni su saznali za događaj tek kada je policija došla da ih obavesti. Komšije su takođe rekle da nisu primetile da je M.J. bila trudna, jer je nosila široke stvari i nije davala nikakve naznake o svom stanju.

Ovaj tragični događaj otvorio je diskusije o važnosti podrške i pomoći trudnicama, posebno onima koje se suočavaju sa teškim okolnostima. U društvu postoji potreba za većim razumevanjem i podrškom za mlade majke, kako bi se sprečili ovakvi incidenti u budućnosti.

U Srbiji, situacije poput ove ukazuju na ozbiljne probleme sa kojima se suočavaju mnoge žene, uključujući i nedostatak podrške porodice i društva. U slučaju M.J., nedostatak saznanja njenih roditelja o njenom stanju ukazuje na ozbiljnu komunikaciju unutar porodice koja je mogla sprečiti ovakvu tragediju.

Jedan od ključnih faktora je i edukacija o reproduktivnom zdravlju, koja može pomoći mladim ljudima da razumeju važnost odgovornog ponašanja i potencijalne posledice. Takođe, postoje i organizacije koje pružaju pomoć ženama u nevolji, kao i savetodavne usluge za trudnice koje se suočavaju sa različitim izazovima.

Ova situacija je podsetnik na to koliko je važno imati otvorene i podržavajuće odnose u porodici i zajednici, kao i na značaj dostupnosti resursa za mentalno zdravlje i emocionalnu podršku. Važno je da žene koje se suočavaju sa teškim situacijama znaju da nisu same i da postoje ljudi i organizacije koje su spremne da im pomognu.

U zaključku, slučaj M.J. iz Malošišta je tragičan, ali i poučan, jer ukazuje na potrebu za većom podrškom i razumevanjem prema trudnicama i mladim majkama. Društvo treba da se uključi u stvaranje okruženja gde se ovakvi incidenti neće dešavati, gde će žene moći da traže pomoć i podršku bez straha od osude. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti bolje i sigurnije okruženje za sve.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije