Učesnici regionalne radionice za tekstilnu industriju Zapadnog Balkana (ZB) u Skoplju usvojili su predlog aktivnosti za dalje jačanje regionalne saradnje, unapređenje komunikacije između poslovnih organizacija, uvođenje novih poslovnih usluga prema potrebama kompanijama, ali i učešće na zajedničkim projektima za podršku razvoju konkurentnosti tekstilne industrije, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).
Na ovoj radionici su se okupili predstavnici iz Srbije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Albanije, a panelisti su istakli potencijale daljeg razvoja tekstilne industrije Zapadnog Balkana. Naglasili su da je potrebno da se ova industrija usmeri ka proizvodnji malih, visokokvalitetnih serija za poznate brendove, te da je važno intenzivnije primeniti standarde kvaliteta, cirkularnu ekonomiju, održivost i digitalizaciju.
Nemanja Jovanović iz PKS naglasio je da regionalna saradnja može biti ključna za transfer znanja i inovacija u tekstilnoj industriji. Žele da se fokusiraju na unapređenje komunikacije među poslovnim organizacijama, uvođenje novih poslovnih usluga koje odgovaraju potrebama kompanija, ali i zajedničke projekte koji će podržati razvoj konkurentnosti tekstilne industrije.
Ovi koraci su važni za dalji razvoj tekstilne industrije na Zapadnom Balkanu i za stvaranje uslova da se ova industrija upusti u proizvodnju visokokvalitetnih proizvoda za poznate brendove širom sveta. Fokus na kvalitetu proizvoda, cirkularnu ekonomiju, održivost i digitalizaciju će obezbediti dugoročni uspeh za kompanije u ovoj industriji.
Srbija, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Albanija imaju zajednički interes da unaprede svoje tekstilne industrije i da postanu lideri na tržištu. Regionalna saradnja i zajednički projekti će omogućiti prenos znanja i inovacija između ovih zemalja, što će doprineti razvoju konkurentnosti i stvaranju novih poslovnih mogućnosti.
Osim toga, fokus na cirkularnu ekonomiju i održivost će pomoći u smanjenju uticaja tekstilne industrije na životnu sredinu, što je sve važnija tema u savremenom poslovanju. Digitalizacija će omogućiti kompanijama da budu konkurentnije na tržištu i da lakše prate trendove i potrebe potrošača.
Predstavnici Srbije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Albanije su zaključili da je zajednički rad i saradnja ključni za dalji razvoj tekstilne industrije u regionu. Planiraju da nastave sa sprovođenjem dogovorenih aktivnosti i da se angažuju na projektima koji će im omogućiti da poboljšaju kvalitet svojih proizvoda i da budu konkurentniji na tržištu.
Ova radionica je bila odlična prilika za razmenu iskustava i ideja među predstavnicima tekstilne industrije sa Zapadnog Balkana. Svi učesnici su izrazili zadovoljstvo zbog postignutih dogovora i planiraju da nastave sa saradnjom i zajedničkim aktivnostima koje će doprineti daljem razvoju ove važne industrije.
Ukupno gledano, regionalna radionica za tekstilnu industriju Zapadnog Balkana je bila uspešna i korisna za sve učesnike. Planovi za dalje jačanje regionalne saradnje, unapređenje komunikacije među poslovnim organizacijama, uvođenje novih poslovnih usluga, učešće na zajedničkim projektima i fokus na kvalitet, cirkularnu ekonomiju, održivost i digitalizaciju su važni koraci ka stvaranju uslova za razvoj konkurentne tekstilne industrije na Zapadnom Balkanu.