Kompanija Tesla dobila je dozvolu za učestvovanje u državnim nabavkama u kineskoj provinciji Đangsu za svoj Model Y, što predstavlja prvi put da je strani proizvođač automobila dobio ovu priliku u provinciji. Do sada se Tesla susretala sa teškoćama pri javnim tenderima u pojedinim vladinim i vojnim institucijama u Kini zbog straha od špijunaže i ugrožavanja bezbjednosti podataka.
Model Y se proizvodi u Šangaju i košta oko 34.377 dolara, prema katalogu državnih nabavki. Uvrštavanje ovog modela u katalog omogućuje državnim organima i javnim preduzećima da ga koriste kao službeno vozilo. Iako je ova odluka izazvala kritike, vlasti su istakle da se dozvola odnosi na Teslin Model Y koji je proizveden u Kini i označen kao vozilo domaće proizvodnje.
Tokom posjete Pekingu u aprilu, izvršni direktor Tesle, Elon Musk, sastao se sa premijerom Li Keqiangom koji je pohvalio kompaniju kao model uspješne američko-kineske saradnje. Ovo je rezultiralo ukidanjem ograničenja na učešće Tesle u državnim nabavkama u Kini.
Uvođenje Tesle u državne nabavke odražava podršku Kine razvoju inteligentnih umreženih vozila, bez obzira na lokaciju proizvodnje vozila. Visoke carine koje su uvele SAD i Evropska unija na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini takođe su imale uticaj na poslovanje kompanije, ali je Brisel privremeno pristao na Teslin zahtjev za posebnom carinskom stopom u završnoj fazi postupka obračuna.
“Teslu su pogodile visoke carine koje su uvele SAD i Evropska unija na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini. Brisel je privremeno uveo carine u rasponu od 17 do 38 odsto, prihvatajući Teslin „razumni“ zahtjev da mu se u završnoj fazi postupka obračuna posebna carinska stopa”, istakao je Sun Xiaohong, generalni sekretar automobilskog odjeljenja Kineske privredne komore za uvoz i izvoz mašina i elektronskih proizvoda.
Ova odluka vlasti u kineskoj provinciji Đangsu predstavlja važan korak za Teslu u kineskom tržištu, gdje je do sada imala ograničen pristup javnim tenderima. Uključivanje Teslinog Model Y u državne nabavke takođe predstavlja podršku razvoju električnih automobila u Kini i širenju saradnje između kompanija stranog i domaćeg porekla.
Tesla je nedavno pokrenula proizvodnju svojih električnih automobila i baterija u Kini, što je omogućilo kompaniji da se konkurentnije pozicionira na tržištu električnih vozila. Ova odluka vlasti u Kini predstavlja priznanje rada kompanije i njene sposobnosti da se prilagodi zahtjevima tržišta i regulatorne okoline.
Uz podršku kineskih vlasti, Tesla se nada da će biti u mogućnosti da proširi svoje prisustvo na kineskom tržištu i postane jedan od vodećih proizvođača električnih automobila u zemlji. Sa ukidanjem ograničenja na učešće u državnim nabavkama, Tesla će imati priliku da dodatno promoviše svoje proizvode i proširi svoje poslovanje na kineskom tržištu.
Ova odluka vlasti u Kini predstavlja pozitivan pomak za Tesla i potvrđuje važnost saradnje između stranih kompanija i lokalnih institucija u postizanju zajedničkih ciljeva. Sa podrškom vlasti, Tesla će imati priliku da ostvari dalji rast i razvoj na kineskom tržištu, što će doprinijeti jačanju kompanijinog položaja u globalnoj industriji električnih automobila.