Tramp je za, ali Peking mora da učini prvi korak

Branko Simić avatar

Američki predsednik Donald Tramp otvoren je za sklapanje trgovinskog sporazuma sa Kinom, ali je naglasio da bi Peking trebao da napravi prvi korak. Ova izjava došla je od sekretarke za štampu Bele kuće Kerolajn Livit, koja je tokom brifinga za novinare prenela Trampove reči. Livit je istakla da je „lopta u kineskom dvorištu“, dodajući da Kina treba da sklopi dogovor jer Sjedinjene Američke Države ne moraju da prave dogovor sa njima.

Tramp je u sredu najavio da će pauzirati uvođenje recipročnih carina svim trgovinskim partnerima, osim na uvoz iz Kine, gde trenutno postoji carina od 145 procenata. Ova izjava dolazi usred napetosti između dve najveće svetske ekonomije, koje su se sukobile oko trgovinskih politika i tarifa.

Kao odgovor na Trampove mere, Peking je uveo carinu od 125 procenata na američki uvoz. Ovaj potez dodatno je zakomplikovao odnose između SAD i Kine, a trgovinski rat koji traje već nekoliko godina stvara pritisak na obe strane.

Međutim, Trampova administracija je u petak saopštila da će neki elektronski proizvodi biti izuzeti od recipročnih carina, uključujući i proizvode iz Kine. Ova odluka će doneti olakšanje američkim tehnološkim firmama, poput kompanije Epl, koja se suočava sa visokim troškovima zbog carina.

Izuzeti proizvodi uključuju pametne telefone, kompjuterske monitore i razne elektronske delove, što će omogućiti američkim kompanijama da zadrže konkurentnost na tržištu. Ova odluka može značiti da će se neki proizvodi naći na tržištu po nižim cenama, što će biti korisno za potrošače.

Tramp je ranije ukazivao na to da se nada da će Kina pristati na dogovor, ali je stavio do znanja da neće prihvatiti bilo kakve uslove koji ne budu u skladu sa interesima Sjedinjenih Američkih Država. Njegova administracija smatra da je neophodno da se uspostavi ravnoteža u trgovinskim odnosima između dve zemlje, koja bi omogućila bolju zaštitu američkih radnika i industrije.

Očekuje se da će se trgovinski pregovori nastaviti, a analitičari veruju da će bilo kakav dogovor zahtevati značajne ustupke s obe strane. Pitanje trgovinskih tarifa postalo je ključno pitanje u Trampovoj predsedničkoj kampanji, a on se nada da će sklopiti sporazum koji će mu omogućiti da se predstavi kao uspešan lider koji je zaštitio američke interese.

Trampova administracija takođe se suočava sa kritikama zbog načina na koji su vođeni pregovori, a mnogi smatraju da su visoke tarife više štetile američkoj ekonomiji nego što su pomogle. U međuvremenu, ekonomski pokazatelji ukazuju na to da bi trgovinski rat mogao imati dugoročne posledice po rast i stabilnost američke ekonomije.

U ovom trenutku, neizvesnost oko budućih trgovinskih odnosa sa Kinom i dalje ostaje, a analitičari upozoravaju da bi svaka odluka mogla imati duboke posledice na globalno tržište. Trampova administracija će morati da pronađe način da izbalansira svoje trgovinske ciljeve sa potrebom za stabilnošću i rastom u domaćoj ekonomiji.

Dok se situacija razvija, pažnja će biti uprta u sledeće poteze koje će obe strane napraviti. Očekuje se da će trgovinski pregovori nastaviti da budu u fokusu kako među političarima, tako i među ekonomistima, jer će njihovi ishodi oblikovati budućnost američko-kineskih odnosa i globalne ekonomije u celini.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije