Tramp okončao pravila o tuševima i protoku vode

Stefan Nikolić avatar

Na transparentnom sajtu Bele Kuće, između dekreta pod naslovom „Amandman o uzajamnim carinama i na uvoz robe male vrednosti iz Kine“ i „Reforme prodaje vojne opreme inostranstvu“, pod datumom 9. aprila, našao se i dekret pod nazivom „Održavanje prihvatljivog pritiska vode u tuševima“. U saopštenju za javnost se navodi da je predsednik Donald Tramp potpisao Izvršnu uredbu kojom se okončava „rat“ prethodnih administracija protiv pritiska vode, čineći američke tuševe ponovo „sjajnima“.

Ova uredba nalaže ministru energetike da odmah ukine prekomerno komplikovano savezno pravilo koje je redefinisalo pojam „glava za tuš“. Tramp u saopštenju ističe da ova uredba oslobađa Amerikance od prekomernih propisa koji su jednostavno kućno sredstvo pretvorili u birokratsku noćnu moru. Prema njegovim rečima, tuševi više neće biti slabi i beskorisni, što je jedan od ključnih aspekata njegovih obećanja tokom predsedničke kampanje.

Tokom poslednjih 12 godina, administracije dvojice demokrata su dva puta uvodile opsežne propise koji su definisali pojam „glava za tuš“. Tramp je tokom svog prvog mandata ukinuo Obaminu definiciju iz 2013. godine, ali je Bajden poništio taj napredak, nastavljajući takozvani „rat tuševa“. Bajdenova definicija iz 2021. godine imala je čak 13.000 reči i redefinisala je „glavu za tuš“ kao „mlaznicu“, zabranjujući tuševe sa više mlaznica ako bi ukupno ispuštale više od 9,5 litara vode u minuti.

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine SAD, oko 20% dnevne potrošnje vode jedne prosečne američke porodice otpada na tuširanje. Tuševi koji štede vodu takođe štede energiju, jer je potrebno zagrejati manje vode. Međutim, zbog ovih propisa, pritisak vode u SAD-u često je nizak, što je smetalo i Trampu. Prilikom potpisivanja dekreta u Ovalnoj kancelariji, Tramp je podelio svoje nezadovoljstvo: „Volim da se tuširam i negujem svoju lepu kosu. Moram da stojim 15 minuta pod tušem dok se ne pokvasi. Voda curka, kap po kap. To je smešno.“

On je dodao da „Amerikanci sami plaćaju svoju vodu i treba da imaju pravo da sami biraju svoje tuševe bez uplitanja savezne vlasti“. U saopštenju se dalje navodi da nije reč samo o tuševima, već i o drugim svakodnevnim uređajima. Bajdenova administracija, kako se tvrdi, agresivno se fokusirala i na plinske šporete, bojlere, mašine za veš, peći i mašine za pranje sudova, vodeći „rat“ protiv pouzdanih uređaja na koje se Amerikanci oslanjaju. Tramp ističe da su ti uređaji savršeno funkcionisali pre nego što su Bajdenove regulative učinile da rade lošije.

U svetlu ovih promena, Trampova administracija se nada da će povratiti kontrolu nad svakodnevnim životom građana i smanjiti birokratske prepreke koje su se nagomilale tokom prethodnih godina. Kritičari, s druge strane, smatraju da bi ovakve promene mogle imati negativan uticaj na očuvanje resursa i zaštitu životne sredine.

Reforma propisa o tuševima i drugim uređajima može se posmatrati kao deo šire strategije Trampove administracije da se distancira od prethodnih pravila i da se vrati jednostavnosti u svakodnevni život građana. To je potez koji je naišao na različite reakcije, od oduševljenja među pristalicama koji smatraju da je ovo korak ka slobodi izbora, do kritike onih koji se plaše da bi moglo doći do ekoloških posledica.

Ova odluka je samo jedan od mnogih koraka koje Tramp planira da preduzme tokom svog mandata, usmeravajući se na obnovu američkih vrednosti i smanjenje vladinog uplitanja u lične životne izbore građana. U narednim mesecima, biće zanimljivo pratiti kako će se ove reforme odraziti na svakodnevni život Amerikanaca i kakve će dugoročne posledice imati na politiku SAD-a u oblasti zaštite životne sredine.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije